• TATUda O‘zbekiston OTMlari orasida yagona bo‘lgan media-markaz ochildi
29-oktyabr kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida O‘zbekiston Respublikasi hamda Yaponiya hukumatlari kelishuviga muvofiq mamlakatimizdagi OTMlar orasida yagona bo‘lgan,  qiymati 1,6 mln. AQSh dollarini tashkil etuvchi o‘quv media-markazi ochildi.
O‘quv media-markazining ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining (JICA) vitse-prezidenti janob Kazuxiko Kashikava, Yaponiya elchisi janob Fujiyama Yoshinori, universitet professor-o‘qituvchilari, OAV vakillari hamda talabalar ishtirok etishdi.
Ochilish marosimidan so‘ng tadbir ishtirokchilari va mehmonlarga media-markazning barcha imkoniyatlari, eng ilg‘or texnologiyalar, uning faoliyati to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berildi.
O‘quv media-markazida xalqaro tajribalardan kelib chiqib, oliy ta’limning ilg‘or standartlarini joriy etish, ta’lim tizimida eng so‘nggi zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash, shuningdek, talabalarga amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirishda foydalaniladi. Bu orqali zamonaviy media makoniga yuqori tajribaga ega bo‘lgan mutaxassislarni yetkazib berish maqsad qilingan.
O‘quv mediya markazida texnik qurilmalarni yetkazish va o‘rnatish ishlari Yaponiyaning Marubeni kompaniyasi tomonidan amalga oshirildi.

• В ТУИТ открылся медиа-центр, единственный среди вузов Узбекистана
Сегодня, 29 октября, в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми, согласно соглашения между правительствами Узбекистана и Японии, открыт новый образовательный медиа-центр общей стоимостью 1,6  млн.долларов США.
В церемонии открытия учебного медиа-центра приняли участие министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрат Садиков, вице-президент Японского агентства по международному сотрудничеству (JICA) г-н Казухико Кашикава, посол Японии г-н Фуджияма Йошинори, профессора и преподаватели университета, представители СМИ и студенты.
После церемонии открытия участникам и гостям мероприятия была предоставлена подробная информация обо всех возможностях медиа-центра, самых передовых технологиях, его деятельности.
В учебном медиа-центре, исходя из международного опыта, внедряются передовые стандарты высшего образования, применяются новейшие современные технологии в системе образования, а также используются в развитии практических навыков для студентов. Благодаря этому он направлен на предоставление специалистов с высоким опытом в современном медиа-пространстве.
Поставка и установка технических устройств для учебного медиа-центра осуществлялась японской компанией Marubeni.
В рамках проекта в медиа-центре установлены системы съемки телевизионных программ, устройства телевизионного освещения, виртуальная студия, устройства для создания ТВ-новостей, система видеомонтажа, цифровые фотостудии, системы записи звука, устройства управления медиа-павильоном.