• Toshkentda GDG DevFest ishlab chiquvchilari uchun eng yirik konferensiya bo'lib o'tdi
30 noyabr kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida Markaziy Osiyodagi eng yirik GDG DevFest konferensiyasi bo'lib o'tdi, unda ishlab chiquvchilar, loyiha menejerlari, tahlilchilar va boshqa IT-mutaxassislar bir joyda to'plandi. Tadbir Google Developers Group Tashkent tomonidan tashkil etildi.
DevFest-Google tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan va butun dunyo bo'ylab o'tkaziladigan bir qator tadbirlar. Bu yilgi anjumanga dunyoning 143 shahrida, jumladan, Toshkent shahrida 125 000 dan ortiq ishtirokchi tashrif buyurdi.
Yig'ilganlarni ochilish marosimida O'zbekiston yoshlar Ittifoqi raisi Alisher Sa'dullayev qutladi va shu kuni mamlakatimizda IT sohasida yoshlar uchun yanada ko'proq imkoniyatlar yaratilayotganini ta'kidladi. "Bugungi kunda IT-mutaxassislar butun dunyoda, jumladan, mamlakatimizda talabga ega. Bunday eventlarni o'tkazish biz uchun katta ahamiyatga ega. GDG DevFest IT-sohadagi zamonaviy tendensiyalar, qiyinchiliklar va muhim masalalarni, xalqaro yoshlar startap-harakati va tadbirkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish uchun mo'ljallangan maydon bo'lishi kerak", dedi Sa'dullayev.
Toshkent shahridagi Inha universiteti nomidan prorektor Turdimurat Tursunmuratov so'zga chiqdi. U universitet allaqachon it-kadrlarning respublika Forge sifatida o'zini namoyon qilganini va bugungi kunda universitet bitiruvchilari va hatto talabalar allaqachon yirik mahalliy va xalqaro kompaniyalarning xodimlari ekanini ta'kidladi. "Universitetda doimiy ravishda yirik tadbirlar, uchrashuvlar va mehmonlar ma'ruzalari o'tkaziladi. Bu bizning o'quvchilarimiz uchun murabbiylik turi. Muvaffaqiyat hikoyalarini, xalqaro ekspertlarning chiqishlarini tinglab, o'z bilim va mahoratini oshirib, o'z g'alabalaridan ilhomlanib, " - dedi Tursunmuratov.

• В Ташкенте прошла крупнейшая конференция для разработчиков GDG DevFest
30 ноября в Университете Инха в Ташкенте состоялась крупнейшая в Центральной Азии конференция GDG DevFest, собравшая на одной площадке разработчиков, проектных менеджеров, аналитиков и других IT-специалистов, сообщает пресс-служба вуза. Организатором мероприятия выступил Google Developers Group Tashkent.
DevFest – это серия мероприятий, организованных при поддержке компании Google и проводимых по всему миру. В этом году конференцию посетят более 125 000 участников в 143 городах мира, включая город Ташкент, где официальную регистрацию прошли более 1500 человек.
В ходе церемонии открытия, собравшихся поприветствовал Председатель союза молодёжи Узбекистана Алишер Саьдуллаев, отметив, что в стране день за днём появляется всё больше и больше новых возможностей для молодежи в IT-сфере. «IT-специалисты сегодня востребованы во всем мире, в том числе и в нашей стране. Проведение таких эвентов имеет огромное значение для нас. GDG DevFest призван стать площадкой для обсуждения современных трендов, вызовов и ключевых моментов в IT-сфере, перспектив развития международного молодежного стартап-движения и предпринимательства», - сказал Саьдуллаев.
От имени Университета Инха в Ташкенте выступил проректор Турдимурат Турсунмуратов. Он отметил, что вуз уже зарекомендовал себя как республиканская кузница IT-кадров, и сегодня выпускники университета и даже студенты уже являются сотрудниками крупных отечественных и международных компаний. «В университете постоянно проходят крупные мероприятия, встречи и гостевые лекции. Это такой своеобразный коучинг для наших учащихся. Слушая истории успеха, выступления международных экспертов, они совершенствуют свои знания и навыки, вдохновляются на собственные победы», - отметил Турсунмуратов.