• Toshkentdagi Inxa Universiteti talabalari tomonidan noyob dasturiy mahsulot yaratildi
Toshkentdagi Inha universitetining to'rtinchi kurs talabalari Abdulloh Asqarov, Shaxobiddin O'rmonov, Sardor Ibroximov, Bedilbek Hamidov, Eldor Abduxamidov va Sherzod Niyozov va professor Frensis Tay boshchiligida C-Vision noyob sun'iy ko'rish tizimini yaratdilar.
«Dastur odamning qarashini aniqlaydi, uning his-tuyg'ularini taniydi va ushbu ma'lumotlarni, masalan, real vaqtda ma'ruzachining ma'ruzasi bilan taqqoslaydi. Ushbu xizmat ma'ruzaning har soniyasida tinglovchilar tomonidan idrok etish yoki sezmaslik darajasini belgilaydi», - deydi talaba Abdullox Asqarov.
Ishlab chiqaruvchilarning habariga ko'ra, dastur mobil hisoblanib u mutlaqo turli sohalarda ta'lim, xavfsizlik, reklamalarda ishlatilishi mumkin.
«Dastur katta tadbirlarda xavfsizlikni ta'minlash uchun ishlatilishi ham ko‘zda tutilgan. Masalan, bir necha soniya ichida xizmat hissiyotlarni taniy oladi va tahlil qiladi, natijada sport stadionida, kontsert zalida minglab odamlarning niyatlarini aniqlab bera oladi. Dastur salbiy his-tuyg'ularga ega odamlarni aniqlaydi va ularni alohida klasterga joylashtiradi. Bu xavfsizlik xodimlarining ishini ancha engillashtiradi», - deydi ishlab chiqaruvchilar.
Bundan tashqari, ta'lim sohasida qo'llash mumkin bo'lib u talabalarning ma'ruza, dars jarayonida qanchalik qiziqish bilan ishtirok etayotganini aniqlaydi.
Ta'kidlash joizki, Toshkent shahridagi Inha universiteti talabalari o'zlarining ijobiy harakatlari bilan Varshavada bo'lib o'tgan Microsoft Thenext AIGuardians-2019 xalqaro sun'iy intellekt tanlovining final bosqichida ishtirok etdilar.O'zbekistonlik dasturchilar bunday tanlovda birinchi marotaba ishtirok etib, uning g'olibiga aylandilar. Bundan tashqari, xuddi shu loyiha bilan, talabalar Google TakeOff-2019 xalqaro startap tanlovida ishtirok etib eng yaxshi 50 ta lik  loyihadan joy egalladilar.

• Уникальный программный продукт создан студентами Университета Инха в Ташкенте
Студенты четвертого курса Университета Инха в Ташкенте Абдуллах Аскаров, Шахобиддин Урманов, Сардор Иброхимов, Бедилбек Хамидов, Эльдор Абдухамидов и Шерзод Ниязов под руководством профессора Фрэнсиса Тай Но разработали уникальную систему искусственного видения C-Vision.
«Программа определяет направление взгляда человека, распознает его эмоции, сравнивания эти данные, к примеру, с лекцией спикера в режиме реального времени. Сервис фиксирует уровень восприятия или невосприятия слушателем буквально каждой секунды лекции», - отметил студент Абдуллох Аскаров.
По словам разработчиков, программа мобильна. Ее можно использовать абсолютно в разных отраслях: образовании, безопасности, рекламе.
«Программу можно использовать для обеспечения безопасности на крупных мероприятиях. К примеру, за считанные секунды сервис способен распознать и проанализировать эмоции, и как следствие, намерения тысяч людей на спортивном стадионе, в концертном зале. Программа фиксирует людей с негативными эмоциями и выносит их в отдельный кластер. Это значительно упрощает работу сотрудников безопасности», - рассказали студенты-разработчики.
Кроме того, сервис может быть применен в сфере образования – он определит, насколько слушатели вовлечены в процесс лекции/урока, на какой секунде студентам или школьникам было скучно, непонятно или, наоборот, интересно.
Стоит отметить, что студенты Университета Инха в Ташкенте со своей разработкой стала финалистами международного конкурса по искусственному интеллекту Microsoft Thenext AIGuardians-2019 в Варшаве. Это первый случай, когда узбекистанские программисты приняли участие в таком конкурсе и стали его призерами. Кроме того, с этим же проектом ребята приняли участие в международном конкурсе стартапов Google TakeOff-2019 и вошли в Топ-50 лучших проектов.