• AKT tizimidagi yoshlar bilan ochiq muloqot bo'lib o'tdi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil 27-dekabr kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda yoshlar bilan o‘tkazgan yig‘ilishi muhim tarixiy ahamiyat kasb etib, mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosati yangi bosqichga ko‘tarilganini ko‘rsatgandi.
Bugun, 18-yanvar kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov soha tizimidagi o‘quv yurtlarida tahsil olayotgan hamda mehnat faoliyatini olib borayotgan yoshlar bilan uchrashdi. Muloqotda videokonferensaloqa orqali viloyatlardagi yoshlar ham ishtirok etishdi.
Vazir so‘z olib, qator dolzarb masalalarni o‘rtaga tashladi. Xususan, eng muhim yo‘nalishlardan biri axborot texnologiyalari sohasida yetuk kadrlar tayyorlash ekanini qayd etdi. Chunki, dunyo bo‘ylab kun sayin yangi va yangi nou-xaular yuzaga kelmoqda, jahon iqtisodiyotining raqamlashuvi va boshqa ko‘plab omillar texnologiyalar sohasi oldiga yuksak vazifalarni qo‘ymoqda. Ana shu tendensiyani yaxshi tushungan tizim jamoasi mamlakat yoshlarini jahon maydonida mustaqil va qat’iy yondashuviga ega bo‘lgan, ma’naviy va jismonan barkamol bo‘lib yetishishlari, zamonaviy yuqori texnologiyalardan foydalanish ko‘nikmalarini oshirish masalalariga katta e’tibor qaratmoqda.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning 5 ta filiali, Toshkent shahridagi Inha va Amiti universitetlari hamda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashgan maktablarda nafaqat eng zamonaviy texnologiyalar, balki xorijiy mutaxassislarni jalb qilishga ham ustuvor masala sifatida qaraladi. Ushbu ta’lim muassasalarida yoshlarga munosib ta’lim berish uchun 57 nafar xorijning yetakchi professor-o‘qituvchilar jalb qilingan.
Bundan tashqari, talabalar almashinuv dasturi doirasida 2019 yil mobaynida soha tizimidagi oliy ta’lim muassasalari tomonidan jami 128 nafar yoshlar Janubiy Koreya, Italiya, Amiti universitetining Birlashgan Arab Amirliklari va Hindiston kompusiga bakalavr, magistratura hamda doktoranturada o‘qishga yuborilgan. Bu jarayon an’anaviy ko‘rinish olgan.
Vazirlik tomonidan kamida besh yil ish stajiga ega bo‘lgan soha xodimlaridan 100 nafariga oliy ta’lim muassasalariga suhbat asosida tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida sirtqi va kechki ta’lim shaklida 2019/2020 o‘quv yilida o‘qishga qabul qilinishi uchun tavsiyanoma berildi. Mazkur tavsiyanomalarning 43 foizi sohadagi 30 yoshgacha bo‘lgan yosh xodimlar hissasiga to‘g‘ri keladi. Ochiq muloqot davomida Shuhrat Sodiqov tizimda faoliyat olib borayotgan yoshlarning ilmga bo‘lgan ishtiyoqini ko‘rib, ushbu ko‘rsatkichni 2020/2021 o‘quv yillarida 60 foizga yetkazishga va’da berdi.
Muloqotda yoshlarning o‘z ustida ishlashi, izlanishlarini qo‘llab-quvvatlash, mehnatiga yarasha rag‘batlantirish masalalari bo‘yicha ham atroflicha fikrlashildi.
Tizimidagi ta’lim muassasalarining iqtidorli, o‘qish jarayoni davrida yuqori ko‘rsatkichlarga erishayotgan talaba va o‘quvchilarini rag‘batlantirish maqsadida Vazirlik stependiyasi ta’sis etilgan. Tadbir doirasida tanlov g‘olibi bo‘lgan qator iqtidorli talaba yoshlarga sertifikatlar topshirildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy sohalardagi ishlarni yangi tizim asosida yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning uchinchi tashabbusi doirasida respublika bo‘yicha 22 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etildi.
Ushbu markazlarda yoshlarga dasturlash asoslari, kompyuter grafikasi, robototexnika, veb va mobil ilovalar yaratish hamda kibersport yo‘nalishlari bo‘yicha  o‘qishlar olib borilmoqda va 3000 dan ortiq tinglovchilar tegishli ko‘nikmalarga ega bo‘lishdi. Shuningdek, ushbu ishlar davomi natijasida 2020 yil yakunigacha respublikada shunday o‘quv markazlarini ko‘paytirish rejalashtirilgan.

• Состоялся открытый диалог с молодежью из сферы ИКТ
Встреча президента Шавката Мирзиёева с молодежью, состоявшаяся 27 декабря 2019 года в специализированной школе имени Мухаммада ал-Хоразмий, имела важное историческое значение и показала, что в нашей стране на новый уровень поднялась государственная молодежная политика.
Сегодня, 18 января, министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садиков встретился с молодежью, обучающейся в учебных заведениях и осуществляющей трудовую деятельность в сфере ИКТ. В беседе приняла участие  молодежь из регионов посредством видеоконференцсвязи.
Открытый диалог был организован в форме в формате круглого стола, а молодежь регионов Узбекистана участвовала в диалоге по сеансу видеоконференцсвязи.
Как отмечалось, с первых дней деятельности на посту Президента, глава нашего государства уделяет особое внимание вопросам воспитания и обучения молодежи в стране. За прошедший короткий период была укреплена правовая основа государственной молодежной политики. Был создан Республиканский межведомственный совет по делам молодежи. Молодежные структуры в Узбекистане были усовершенствованы, а 30 июня было объявлено Днём молодежи.
Встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с молодежью в школе Мухаммеда аль-Хорезми 27 декабря 2019 года имела историческое значение и продемонстрировала новый уровень государственной молодежной политики в нашей стране.
В ходе встречи был затронут ряд важных вопросов. Важнейшим направлением является подготовка передовых кадров в области информационных технологий. Каждый день новые и новые ноу-хау технологии, цифровизация мировой экономики и многие другие факторы выводят отрасль в глобальный масштаб.
Понимая эту тенденцию, команда системы уделяет большое внимание развитию молодежи страны с независимым и твердым подходом на мировой арене, духовному и физическому развитию, а также передовым навыкам использования современных высоких технологий.
Ташкентский университет информационных технологий им. Мухаммада аль-Хорезми и его пять филиалов, университеты Инха и Амити в Ташкенте и специализированная школа имени Мухаммада аль-Хорезми считаются не только самыми передовыми по используемым технологиям, но и привлекают иностранных экспертов. В работе этих учебных заведений участвуют 57 ведущих иностранных профессоров и преподавателей.
Кроме того, в рамках программы обмена студентами в 2019 году 128 студентов были направлены на программы бакалавриата, магистратуры и докторантуры в Университеты Южной Кореи, Италии, Объединенных Арабских Эмиратов и Индии в Университет Амити. Этот процесс является постоянным.
Министерство рекомендовало, чтобы 100 работников отрасли с опытом работы не менее пяти лет имели право на поступление в 2019/2020 учебном году. 43% этих рекомендаций составляют молодые работники в возрасте до 30 лет на местах.
В ходе открытого диалога стороны также обменялись мнениями о работе молодежи, поддержке её исследовательской работы и стимулированию труда.
Стипендия Министерства была учреждена для поощрения талантливых учащихся и учащихся учебных заведений системы за достижение высоких результатов во время учебы. В ходе мероприятия ряд одаренных студентов были награждены сертификатами.
Также в рамках третьей инициативы Президента Республики Узбекистан о новой системе социальной, духовной и воспитательной работы по всей стране были созданы 22 учебных центра по цифровым технологиям.
Эти центры обеспечивают обучение молодых людей основам программирования, компьютерной графики, робототехники, веб-приложений и мобильных приложений, а также киберспорта, и более 3000 студентов получили соответствующие навыки. Также планируется увеличить количество таких учебных центров в стране к концу 2020 года.
На встрече было отмечено, что молодежные инициативы очень важны. Были даны рекомендации по созданию эффективной системы работы с молодежью индивидуально и в системе, и что руководители министерства должны уделять приоритетное внимание проблемам молодежи.
Как отмечалось на этом мероприятии, этот диалог еще раз продемонстрировал важность ознакомления с молодыми людьми, их целями и мобилизации их для более масштабной деловой активности.