• “Al-Xorazmiy avlodlari ” nomli tanlov bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbarining yoshlar ta'lim tarbiyasiga alohida e'tibor qaratish, yosh avlodni madaniyat, san'at, jismoniy tarbiya va sportga keng jalb etish, ularda axborot texnologiyalaridan to‘g‘ri foydalanish ko‘nikmasini shakllantirish, yoshlar o‘rtasida kitobxonlikni targ‘ib qilish, xotin-qizlar bandligini ta'minlash bo‘yicha 5 ta muhim tashabbusini hayotga joriy etish ishlari respublikaning barcha hududlarida ustuvor vazifa sifatida amalga oshirib kelinmoqda.
Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan amalga oshirilayotgan uchinchi tashabbus – “Aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanish” bo‘yicha tadbirlar doirasida respublikadagi barcha shahar va tuman markazlarida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari, axborot texnologiyalari bo‘yicha to‘garaklar bosqichma-bosqich tashkil etilmoqda.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining Navoiy shahar filialida ilk bor “Al-Xorazmiy avlodlari” nomli komp'yuter texnologiyalari va internet savodxonligi bo‘yicha  yoshlar o‘rtasida tanlov o‘tkazildi. Veb-dizayn asoslari, Kibersport va Robotexnika yo‘nalishida o‘tkazilgan tanlovda eng kuchlilar aniqlandi. Tanlov ishtirokchilariga komp'yuter grafikasi asoslari, operasion tizimlar va ofis ilovalarida ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish, komp'yuter va internet tarmog‘idan samarali  foydalanish  va axborot xavfsizligining umumiy tushunchalari borasida mutaxassislar tomonidan master klasslar o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoev tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning uchinchi yo‘nalishi – aholi va yoshlar o‘rtasida komp'yuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni keng joriy etish va ommalashtirish borasida ishlar jadal sur'atlarda olib borilmoqda.Hozirgi kungacha Respublika bo‘ylab 22 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari faoliyat olib bormoqda.

• Проведен конкурс “Ал-Хоразмий авлодлари ” .
Реализация 5 важных инициатив главы государства по уделению особого внимания воспитанию молодежи, широкому вовлечению подрастающего поколения в культуру, искусство, физкультуру и спорт, формированию навыков использования ими информационных технологий, пропаганде чтения среди молодежи, трудоустройству женщин.
Работа проводится в приоритетном порядке во всех регионах страны.
В рамках третьей инициативы «Компьютерные технологии и использование Интернета среди населения и молодежи» Министерством по развитию  информационных технологий и коммуникаций были   организованы поэтапно учебные центры по цифровым технологиям и кружкам информационных технологий во всех городах и регионах страны.
Первый конкурс среди молодежи по компьютерным технологиям и интернет-грамотности “Ал-Хоразмий авлодлари ”  прошел в Навоийском филиале Центра обучения цифровым технологиям. По направленим основы веб-дизайна, киберспорта и робототехники было  определены сильнейшие.
Специалисты провели мастер-классы по основам компьютерной графики, навыкам работы с операционными системами и офисными приложениями, эффективному использованию компьютера и Интернета, а также общим понятиям информационной безопасности.
По Третьему направлению из 5 важных инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиёевым, активно идёт процесс  над широким внедрением и популяризацией использования компьютеров и Интернета среди населения и молодежи. В стране действуют 22 учебных центра по цифровым технологиям.