• Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri jismoniy imkoniyati cheklangan talabalar uchun yaratilgan shart sharoitlar bilan tanishdi
03.12.2018
Mamlakatimizda olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlarning negizida insonparvarlik, mehr-muruvvat va eng asosiysi, xalq manfaatlarini koʻzda tutilgan. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti 2017 yil 1 dekabrda “Nogironligi boʻlgan shaxslarni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmonni imzolagan edi. Shu munosabat bilan 2018/2019 oʻquv yilidan boshlab oliy taʼlim muassasalariga abituriyentlarni qabul qilishning umumiy sonidan nogironligi boʻlgan shaxslar uchun qoʻshimcha ravishda ikki foizli kvota ajratish tartibi joriy etildi.
2018 yil 2 iyundagi Hukumat qarori bilan tasdiqlangan qoʻshimcha ikki foizli davlat granti kvotalarining taqsimot qilish tartibiga asosan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetiga ham 20 nafar jismoniy imkoniyati cheklangan talabalar oʻqishga qabul qilingan edi.
1992 yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti nogironlarining Oʻn yilligi yakunida (1983-1992) BMT Bosh Assambleyasi oʻzining №47/3 rezolyutsiyasiga asosan jamiyat hayotining barcha sohalarida nogironlar huquqlarini ilgari surish, shuningdek, keng jamoatchilik eʼtiborini nogironlar muammolariga qaratish maqsadida 3 dekabrni Xalqaro nogironlar kuni (International Day of Persons with Disabilities) deya eʼlon qildi.
Ushbu kuni munosabati bilan mazkur oliy taʼlim muassasasida jismoniy imkoniyati cheklangan talabalar uchun alohida sharoitlarga ega boʻlgan yashash xonalari taʼmirdan chiqarilib, foydalanishga topshirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuxrat Muxammadjonovich Sadikov mazkur universitetga tashrif buyurib, jismoniy imkoniyati cheklangan talabalar uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishdi hamda talabalar bilan suhbatlashib, ularning yashash sharoitlarini yanada yaxshilash uchun qanday ishlar qilishini kerakligi bilan qiziqdi.

• Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций ознакомился с условиями, созданными для студентов с ограниченными возможностями по здоровью
03.12.2018
Широкие реформы, проводимые в нашей стране, основаны на общечеловеческих ценностях, доброте и интересах всего народа. 1 декабря 2017 года Президент Республики Узбекистан подписал Указ «О мерах по кардинальному совершенствованию системы государственной поддержки лиц с инвалидностью». В этой связи в 2018/2019 учебном году, в соответствии с общим утвержденным количеством приёма студентов в высшие учебные заведения, для лиц с ограниченными возможностями дополнительно квота приёма увеличена на 2 процента.
Со второго июня 2018 года в соответствии с утвержденной постановлением Правительства квотой для инвалидов, дополнительно по грантам было принято 2 процента от общего количества студентов в Ташкентский университет информационных технологий имени Мухамма Ал-Хорезми. Всего было зачислено в качестве студентов 20 лиц с ограниченными возможностями.
В 1992 году в конце Десятилетия инвалидов Организации Объединенных Наций (1983 –1992) Генеральная Ассамблея ООН своей резолюцией №47/3 провозгласила 3 декабря Международным днем инвалидов (International Day of Persons with Disabilities), с целью продвижение прав инвалидов во всех сферах общественной жизни, а также привлечение внимания широкой общественности к проблемам инвалидов.
К этому дню, в Ташкентском университете информационных технологий для студентов с ограниченными возможностями была отремонтирована и оформлена отдельная гостиная и созданы комфортные условия для проживания.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрат Мухамаджанович Садиков посетил университет, ознакомился с условиями, созданными для студентов с ограниченными возможностями, побеседовал с ними и поинтересовался о том, что еще нужно сделать для улучшения их быта.