• TATUda “ROBO CODERS 2019” tanlovining final bosqichi bo‘lib o‘tdi
24-fevral kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi ko‘magida Axborot texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy qilishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha “Mirzo Ulugbek Innovation Centre” Innovatsiya markazi direksiyasi tashabbusi bilan tashkil etilgan “ROBO CODERS 2019” Respublika tanlovining final bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Shu kunning o‘zida tanlov yakunlari bo‘yicha g‘oliblar aniqlandi va taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Tanlov dasturi 9 ta sovrinli o‘rin va bir nechta rag‘batlantiruvchi nominatsiyalarni o‘z ichiga oldi. To‘rt soatlik uzluksiz dasturlash bo‘yicha bellashuv natijasida tizim g‘oliblarni aniqladi.
Birinchi o‘rinlarni Hasanov Saidjalol Saidjamol o‘g‘li (26-30 yosh toifasida), Abdukarimov Sirojiddin Sayfiddin o‘g‘li (21-25 yosh toifasida) Boltabayev Nazarbek Kamollidin o‘g‘li (16-20 yosh toifasida) egallab HP 250 J6 i3-6006 4/500 noutbuklariga ega bo‘ldi.
Ikkinchi o‘rin va Acer Extensa EX2519 C5 B9 4/500 noutbuklari Hojievu Sunatullo Nasriddin o‘g‘li, Davronov Murodjon Shuhrat o‘g‘li, Qodirov Jamshid A’lam o‘g‘liga taqdim etildi.
Faxrli uchinchi o‘rinni egallab, Sa’dullayev Nodirbek Dilshodovich, Jo‘rayev Xurshid Adham o‘g‘li, G‘aniyev Asadullo Mahmud o‘g‘li Xiaomi Redmi Note 5 64 GB smartfoniga  ega b o‘ldilar.
Eng sodda algoritm rag‘batlantiruvchi nominatsiyasida Egamov Xudoyshukur Shuhrat o‘g‘li, Murtozakulov Xojamurod Shuhrat o‘g‘li hamda Ismoilov Isfandiyor Iskandarovichlar g‘olib deb topildi.
Eng tezkor dasturchi nominatsiyasida Sultonov Yuldoshboy Urazmetboyevich, Iskandarov Islom Zoxirovich, Razzoqberdiyev Alisher Saidnazar o‘g‘li bo‘ldi. Nihoyat “Eng yosh dasturchi” deb 17 yoshli A’zam Behruz Xusan o‘g‘li topildi. “Qizlar – dasturchilar” nominatsiyasida Ismoilova Anaxon Shuhrat qizi va Rahimkuliyeva Mavlyuda Ergashovnalar g‘olib bo‘ldilar.
Tanlov joriy yilning 4-fevralidan start olgan edi. Mazkur tanlovda dasturlash tajribasiga ega 15 yoshdan 30 yoshgacha boʻlgan istalgan talabgor uning ishtirokchisiga aylanishi mumkin. Ishtirokchilarni ro‘yxatga olish 2019-yilning 4-fevralidan 15-fevraliga qadar amalga oshirilgan edi.  Tanlovning asosiy vazifalari – axborot texnologiyalari sohasida iqtidorli yoshlarni aniqlash va qoʻllab-quvvatlash hamda yoshlarning ishbilarmonlik faolligini rivojlantirish hisoblanadi.

• В ТУИТ прошел финальный этап конкурса “ROBO CODERS 2019”
24 февраля в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий при поддержке Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан прошел финальный этап Республиканского конкурса «ROBO CODERS 2019», организованного по инициативе дирекции Центра инноваций “Mirzo Ulugbek Innovation Center” по поддержке разработки и внедрения информационных технологий.
В тот же день были определены итоги конкурса и состоялась торжественная церемония награждения победителей. Программа конкурса включает в себя 9 призовых мест и несколько поощрительных номинаций. По результатам непрерывного четырехчасового турнира по программированию определены победители.
Первые места завоевали Хасанов Саиджалол (в категории 26-30лет), Абдукаримов Сирожиддин (в категории 21-25 лет), Болтабоев Назарбек (в категории 16-20 лет), которые были награждены ноутбуками HP 250 J6 i3-6006 4/500.
Вторые места и ноутбуки Acer Extensa EX2519 C5 B9 4/500 завоевали Хожиев Сунатулло, Давронов Муроджон, Кодиров Жамшид.
Третьи места и смартфоны Xiaomi Redmi Note 5 64 GB достались Саъдуллаеву Нодирбеку, Джураеву Хуршиду, Ганиеву Асадулло.
Победителями в поощрительной номинации Самый простой алгоритм были признаны Эгамов Худойшукур, Муртозакулов Хожамурод, Исмоилов Исфандиёр. В номинации Самый быстрый программист победили Султонов Йулдошбой, Искандаров Ислом, Раззокбердиев Алишер. В номинации Самый молодой программист победа досталась 17-летнему Аъзаму Бехрузу. В номинации Девушки-программисты лучшими признаны Исмоилова Анахон и Рахимкулиева Мавлюда.
Конкурс стартовал 4 февраля. В нем могли принять участие молодые люди в возрасте от 15 до 30 лет, владеющие навыками программирования. Регистрация проходила с 4 февраля по 15 февраля 2019 года.
Основные задачи конкурса – выявление и поддержка талантливой молодежи в сфере ИКТ и развитие предпринимательской активности молодежи.