• TATUning Oracle kompaniyasi bilan hamkorligi
Muhammad al–Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining «Kompyuter injiniringi» fakulteti «Axborot texnologiyalari» kafedrasi katta oʻqituvchisi T.A.Xoʻjaqulov Moskva shahrida bo’lib o’tgan Xalqaro Oracle kompaniyasining «Oracle Academy Day» konferensiyasiga qatnashdi.
Konferensiya doirasida Oracle Academy qoshida tashkil etilgan axborot texnologiyalari yoʻnalishi boʻyicha biznes maktabga tashrif buyirildi, IT – Hab boʻyicha mahorat darslari bilan tanishildi.
Konferensiya doirasida Rossiya hamda Oʻrta osiyo Oracle kompaniyasi direktori O.Jukov bilan uchrashib ikki tomonlama hamkorlik kelishib olindi. Shuningdek, dasturlash tillari hamda Microsoft, Cisco, Oracle va boshqa kompaniyalarni sertifikatini olish uchun sertifikarlash markazi bilan hamkorlik shartnomasi tuzildi.
Ma’lumot o’rnida aytish kerakki, TATUda “ORACLE” kompaniyasi bilan hamkorlikda “ORACLE ACADEMY” ochilgan edi.

• Сотрудничество ТУИТ с компанией Oracle
Старший преподаватель кафедры «Информационные технологии» факультета «Компьютерный инжиниринг» Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий Т.А.Хужакулов принял участие в конференции «Oracle Academy Day» международной компании Oracle, которая проходит в городе Москве.
В рамках конференции представитель ТУИТ посетил бизнес-школу по информационным технологиям при Oracle Academy, а также мастер-класс по IT–Hab.
В рамках конференции на встрече с директором компании Oracle в России и Центральной Азии О.Жуковым были согласованы условия двустороннего сотрудничества. Кроме того, был подписан договор о сотрудничестве с центром сертификации для получения сертификатов Microsoft, Cisco, Oracle и языкам программирования и др.
Следует отметить, что в сотрудничестве с компанией «ORACLE» в ТУИТ была открыта академия «ORACLE ACADEMY».