• Belarus Respublikasi aloqa va axborotlashtirish vazirligi bilan hamkorlikda bir qator hujjatlar imzolandi.
27.09.2019
Mamlakatimizda o‘tkazilayotgan «ICTWEEK Uzbekistan 2019» haftaligi doirasida Aloqa tarixi muzeyida O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Belarus Respublikasi aloqa va axborotlashtirish vazirligi o‘rtasida hamkorlikni yanada kuchaytirish masalalariga oid hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi. Dastlab belaruslik mehmonlar muzey eksponatlari bilan yaqindan tanishtirildi. Shundan so‘ng ikki vazirlik rahbariyati o‘rtasida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov va Belarus Respublikasi aloqa va axborotlashtirish vaziri Konstantin Shulgan ikki vazirlik o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish masalalarini qamrab olgan «Yo‘l xaritasi»ni imzolashdi.
Shuningdek, «O‘zbektelekom» AK va «Beltelekom» RUK o‘rtasidagi operatorlararo hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha ahdlashuv bayonnomasi, «O‘zbekiston pochtasi» AJ va «Belpochta» RUK o‘rtasidagi guruhlangan pochta jo‘natmalari bilan almashish tug‘risida shartnoma, Belarus Respublikasi davlat aloqa akademiyasi va Toshkent shahridagi Inxa universiteti talabalari o‘rtasida fan, ta’lim va kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni amalga oshirish bo‘yicha 2019-2020 yillarga mo‘ljallangan harakatlar rejasi, «UNICON.UZ» DUK va «Giprosvyaz» OAJ o‘rtasidagi hamkorlik va qo‘shma faoliyat to‘g‘risidagi kelishuv bo‘yicha hamkorlik hujjatlari imzolandi.
Marosim so‘ngida Belarus Respublikasi aloqa va axborotlashtirish vaziri Konstantin Shulgan Aloqa tarixi muzeyi faxriy mehmonlar kitobiga o‘z dastxatini yozib qoldirdi.

• С Министерством связи и информатизации Республики Беларусь подписан ряд документов
В рамках Недели ICTWEEK Uzbekistan 2019 в Музее истории связи Узбекистана состоялась церемония подписания документов по вопросам дальнейшего укрепления сотрудничества между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Министерством связи и информатизации Республики Беларусь. До церемонии подписания белорусские гости ознакомились с экспонатами музея. После этого состоялась беседа за "круглым столом" между руководством двух министерств.
Во время мероприятия министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрат Садиков и министр связи и информатизации Республики Беларусь Константин Шульган подписали «Дорожную карту», охватывающую вопросы развития взаимодействия между двумя министерствами.
Кроме того, в соответствии с Протокол о намерениях по дальнейшему развитию межоператорского сотрудничества между АК «Узбектелеком» и РУП «Белтелеком», Договор по обмену сгруппированными почтовыми отправлениями «Консигнация» между АО «Узбекистон почтаси» и РУП «Белпочта»,  План мероприятий на 2019-2020 годы по реализации Соглашения о сотрудничестве в области науки, образования и воспитании обучающихся УО «Белорусская государственная академия связи» и университетом Инха в г. Ташкент  подписаны документы о сотрудничестве и соглашение о совместной деятельности между ГУП«UNICON.UZ» и ОАО «Гипросвязь».
По завершению церемонии министр связи и информатизации Республики Беларусь Константин Шульган оставил запись в книге почетных гостей Музея истории связи.