• Olmazordagi “Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi”ning sertifikatlari topshirildi
Davlatimiz rahbari tomonidan Respublikamizdagi yoshlarga katta ahamiyat berilib, “Yoshlar bilan ishlashni samarali tashkil etishda madaniyat, san’at, sport, axborot texnologiyalari, kitob o‘qishga qiziqishini oshirish” bo‘yicha 5 ta muhim tashabbus ilgari surildi.
Ushbu 5 ta muhim tashabbusning 3-tashabbusi - Aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va Internetdan samarali foydalanishni tashkil etishdir.
Mazkur yo‘nalishda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, Toshkent shahar “Bilim” axborot kutubxona markazi tasarrufidagi “Abdulxamid Sulaymon o‘g‘li Cho‘lpon” nomidagi kutubxona binosida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan “Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi” Olmazor tumani filiali tashkil etildi.
TATU qoshidagi “Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi”tomonidan aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni amalga oshirish maqsadida 2 nafar o‘qituvchi biriktirilib, “Kompyuter savodxonligi”, “Dasturlash” o‘quv kurslari bo‘yicha dasturlar tasdiqlandi.
Vazirlikning Toshkent shahar hududiy boshqarmasi xodimlari Markazning faoliyatini to‘laqonli olib borilishida hamda o‘quv kurslariga o‘quvchilarni doimiy keng jalb qilish maqsadida Olmazor tumanida joylashgan maktablarda targ‘ibot tashviqot ishlarini olib borib, Markazga amaliy yordam ko‘rsatib kelmoqdalar.
Kuni kecha Olmazor tumanida tashkil etilgan “Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi” filialida Olmazor tumani Xalq ta’limi bo‘limi xodimlaridan 22 nafari kompyuter savodxonligi bo‘yicha o‘z bilim va ko‘nikmalarini oshirgan holda o‘quv kursini yakunladilar.
Ularga o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli yakunlaganliklari uchun Markaz tomonidan sertifikatlar topshirildi.

• Вручены сертификаты «учебного центра цифровых технологий» в Aлмазарском районе Ташкента
Глава нашего государства уделил большое внимание молодежи нашей республики, выдвинув 5 важных инициатив по «повышению интереса к культуре, искусству, спорту, информационным технологиям, чтению книг в эффективной организации работы с молодежью".
Третьей из пяти важных инициатив - является организация эффективного использования компьютерных технологий и интернета среди населения и молодежи.
В данном направлении министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций проводится ряд работ.
В частности, в здании библиотеки имени Абдулхамида Сулеймана угли Чулпана, находящейся в ведении информационно-библиотечного центра “Билим” города Ташкента, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций организован Алмазарский районный филиал “учебного центра цифровых технологий”.
Для "учебного центра цифровых технологий" при ТУИТ в целях эффективного использования компьютерных технологий и интернета среди населения и молодежи прикреплены 2 преподавателя, утверждены программы по учебным курсам “компьютерная грамотность”, “программирование”.
Сотрудники Ташкентского городского территориального управления министерства ведут пропагандистскую работу в школах Алмазарского района, оказывают практическую помощь Центру в осуществлении деятельности центра в полном объеме, а также в целях постоянного широкого привлечения учащихся к учебным курсам.
Вчера в филиале “учебный центр цифровых технологий”, организованном в Алмазарском районе г.Ташкента, 22 сотрудника отдела народного образования Алмазарского района завершили учебный курс по компьютерной грамотности с повышением своих знаний и навыков.