• Toshkentda Amiti Universiteti tashkil etiladi
Yangi oʻquv yilidan Toshkent shahrida Amiti universiteti (Hindiston)ning filiali ochiladi. Bu haqda tegishli qaror 7 yanvarda qabul qilindi.
Universitet axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, jumladan, kompyuter va dasturiy injiniring, sunʼiy intellekt va menejment sohalarida mutaxassislar tayyorlaydi.
Amiti universiteti – Hindistonda yetakchi xususiy oliy taʼlim muassasasi hisoblanadi. Taʼlim muassasasining bosh korpusi Noida shahrida joylashgan boʻlib, uning 11 ta shaharda (Moʻmbay, Jaypur, Kolkata va boshqalar) kampuslari mavjud. Shuningdek, Nyu-York, London, Dubay, Singapur, Xitoy, JAR va jahonning boshqa shaharlarida filiallari faoliyat yuritadi.
Toshkent shahrida ushbu oliy taʼlim muassasasini ochish boʻyicha kelishuv Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Hindistonga davlat tashrifi doirasida imzolangan edi.

• В Ташкенте откроется Университет Амити
С нового учебного года в городе Ташкенте открывается филиал Университета Амити (Индия). Соответствующее постановление принято 7 января.
Университет будет готовить специалистов в сфере информационно-коммуникационных технологий, в том числе компьютерный и программный инжиниринг, искусственный интеллект и менеджмент.
Университет Амити – ведущее частное некоммерческое высшее учебное заведение в Индии. Главный корпус учебного заведения располагается в г.Ноида, имеются кампусы в 11 городах (Мумбаи, Джайпур, Кольката и др.), а также филиалы в Нью-Йорке, Лондоне, Дубаи, Сингапуре, Китае, ЮАР и в других городах мира.
Соглашение об открытии вуза в Ташкенте было подписано в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан в Индию.