• Belarus Respublikasi Aloqa va axborotlashtirish vaziri bilan uchrashuv
17-iyun kuni Minsk shahrida (Belarus Respublikasi) Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi oʻrinbosari O. Umarovning Belarus Respublikasi Aloqa va axborotlashtirish vaziri K. Shulgan bilan ishchi uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida aloqa va axborot-texnologiyalari sohasida Oʻzbekiston-Belarus hamkorligining kelgusidagi istiqbollari muhokama qilindi.
Jumladan, uchrashuv doirasida telekommunikatsiyalar, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, shu jumladan, elektron hukumat, pochta aloqasi, AT-taʼlimi, loyihaviy va ilmiy, telekommunikatsiya uskunalarini ishlab chiqarish yoʻnalishlari hamda boshqa istiqbolli sohalar boʻyicha oʻzaro manfaatli hamkorlikni kuchaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Uchrashuv yakunida ikki tomonlama konstruktiv hamkorlikni kelgusida yanada rivojlantirish maqsadida birgalikda ishchi guruhini tashkil etish boʻyicha kelishuvga erishildi. Guruhning faoliyati ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning istiqbolli yoʻnalishlari hamda Oʻzbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi oʻrtasidagi aloqa va axborotlashtirish sohasida oʻzaro manfaatli hamkorlik boʻyicha “Yoʻl xaritasi”ga kiritilishi mumkin boʻlgan loyihaviy faolliklarni muvofiqlashtirishga qaratiladi.

• Встреча с Министром связи и информатизации Республики Беларусь
17 июня в Минске (Республика Беларусь) прошла рабочая встреча первого заместителя Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан О. Умарова с Министром связи и информатизации Республики Беларусь К. Шульганом.
В ходе встречи были обсуждены перспективы дальнейшего развития узбекско-белорусского сотрудничества в области связи и информационно-коммуникационных технологий.
В частности, в рамках встречи были рассмотрены возможности интенсификации взаимовыгодного сотрудничества в области телекоммуникаций, информационно-коммуникационных технологий, в том числе по направлению электронного правительства, почтовой связи, ИТ-образования, проектной и научной сфере, по направлению производства телекоммуникационного оборудования, а также в других приоритетных областях.
По итогам встречи, с целью дальнейшего развития конструктивного двустороннего взаимодействия, была достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы. Деятельность группы будет направлена на согласование перспективных направлений развития двустороннего сотрудничества и возможных проектных активностей для включения в «Дорожную карту» развития взаимовыгодного сотрудничества в области связи и информатизации между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь.