• Vazifalar dolzarb va juda muhimdir!
20 fevral kuni Xalqaro press-klubning navbatdagi sessiyasida Davlat dasturi loyihasining ijtimoiy yo‘nalishlari muhokama qilingan edi. Tadbirda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Olimjon Umarov ishtirok etdi.
Hozirgi kunda vazirlik oldida Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan parlamentga yo‘llangan Murojaatnomasida ko‘rsatilgan muhim va dolzarb vazifalar turibdi. Ular barchasi 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyagiyasini “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish Yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturi loyihasida o‘z aksini topgan.Raqamli iqtisodiyotni rivojlanishini ta’minlashda raqamli infratuzilmani yaratishining o‘rni beqiyosdir.
Birlashgan Arab Amirliklari bilan birgalikda amalga oshirilayotgan «One million coders» (“Bir million dasturchi”) yirik loyihasi aholining keng qatlamlarini masofaviy ta’lim bilan qamrab berishga, kerakli kadrlarni tayyorlashga ko‘mak beradi.Internet tarmog‘ini kengaytirish bo‘yicha zamonaviy texnologiyalarni qo‘llagan holda foydalanuvchilar ehtiyoji uchun internetga ulanish imkoniyati tezligini 10 marotabaga oshirish (aholida internetga ulanish imkoniyatini o‘rtacha 10 Mbit/s dan 100 Mbit/s gacha, korxona
va tashkilotlarda esa 100 Mbit/s dan 1000 Mbit/s gacha), xalqaro paketli kommutatsiya markazlarining o‘tkazuvchanligini
2,5 barobarga (1200 dan 3 000 Gbit/s.) kengaytirish loyihasini amalga oshirishi nazarda tutilgan.
Shuningdek internet tarmoqlarida yirik xorijiy kontent tashkil etuvchi Google, Yandex va Facebook kabi kompaniyalarning resurslarini respublikamiz hududiga joylashtirish ishlari olib boriladi.Viloyatlararo magistral transport va ma’lumotlar uzatish tarmoqlarining o‘tkazuvchanlik darajasini 2 barobarga, ya’ni 200 dan 400 Gbit/s.gacha, tumanlararo o‘tkazuvchanlik darajasini 1,5 barobarga, ya’ni 40 dan 60 Gbit/s.gacha kengaytiriladi.Aholi maskanlarini yuqori tezlikdagi Internet tarmog‘i bilan ta’minlash maqsadida respublikamizning aholi hududlari bo‘yicha 12 ming kilometr uzunlikda optik tolali aloqa liniyalari quriladi.Hududlarda mobil aloqa qamrovini kengaytirish maqsadida keyingi 2 yilda 4 400 ta (2020 yilda 2 200 ta,
2021 yilda esa 2 200 ta) mobil aloqa tarmoqlarining baza stansiyalari o‘rnatiladi, bu loyihaning asosiy e’tibori chekka aholi maskanlariga qaratiladi. Joriy yilning o‘zida aholi maskanlarining keng polosali mobil aloqa qamrovini 70 foizdan 85 foizgacha yetkazilishi rejalashtirildi.

• Задачи масштабные и актуальные!
20 февраля прошла очередная сессия Международного пресс-клуба, посвященная социальным аспектам Проекта Государственной программы. В мероприятии принял участие первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Олимжон Умаров.
Сегодня перед министерством стоят важные и серьёзные задачи, озвученные Президентом Шавкатом Мирзиёевым в своем Послании парламенту. Все они нашли отражение в Проекте Государственной программы в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Это развитие цифровой инфраструктуры, без которой невозможно развитие цифровой экономики.
Но реализация всех этих задач невозможна без наличия квалифицированных, обученных кадров в IT-сфере. В этой связи особое внимание уделяется широкому обучению IT-основам среди молодежи, созданию для них соответствующих условий для получения образования в сфере информационных технологий.
Принятая и реализуемая сегодня в сотрудничестве с Объединёнными Арабскими Эмиратами масштабная программа «One million coders» (“Один миллион программистов”) позволит охватить дистанционным обучением программированию широкие слои населения, подготовить необходимые кадры в этой сфере.
В этой связи планируется увеличить в 10 раз скорость доступа к сети Интернет для нужд пользователей с использованием современных технологий путем увеличения пропускной способности сетей телекоммуникаций и предоставления для населения скорости подключения в среднем  от 10 до 100 Мбит/с, а для предприятий и организаций - от 100 до 1000 Мбит/с. Также планируется увеличить пропускную способность Международных центров пакетной коммутации в 2.5 раза, и реализовать проекты по расширению доступа к международным сетям с 1200 до 3 000 Гбит/с.
Также будет проведена работа по размещению на территории республики ресурсов таких компаний, как Google, Яндекс и Facebook, которые составляют крупный зарубежный контент в сети Интернет. В сотрудничестве с крупнейшими мировыми компаниями, представляющими интернет-сервисы, будет  произведена локализация серверного оборудования и многочисленных сервисов.
Это знаменательное событие для всего Узнета.  Локализация сервисов Google и Яндекс на территории Республики Узбекистан способствует увеличению скорости загрузки интернет-пользователями аудио-, видео-, программного обеспечения, и других видов контента, предоставляемых от данных сервисов.