• «Elektron parlament»: deputatlar o‘z saylovchilar bilan doimiy muloqotda bo‘lishlariga imkon beradi
Prezident Shavkat Mirziyoyev parlamentga Murojaatnomasida aytib o‘tilganidek, O‘zbekistonda AKT-sohasini istiqbolli rivojlantirishi respublikamiz uchun eng muhim va ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
Shuni aytish joizki, respublikamiz boshlig‘i tomonidan ko‘tarilgan muhim vazifalar 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyagiyasini “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish Yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturi loyihasida o‘z aksini topgan.
Jumladan, Oliy Majlis faoliyatini takomillashtirish maqsadida “Elektron parlament” loyihasini joriy qilishi rejada ko‘rsatilgan. Mazkur loyihani amalga oshirishda qanday maqsadlarni yetishda nazarda tutilmoqda?
Birinchidan, qonunchilik palatasining faoliyati samaradorligini oshirish maqsadida parlament va deputat so‘rovlarini jamoaviy murojaatlar asosida Internet tarmog‘ida shakllantirish imkoniyatini yaratish. Ikkinchidan, deputatlar o‘z saylovchilar bilan doimiy muloqotda bo‘lishlari uchun bog‘lash imkoniyatini beradigan elektron portal va mobil ilovalarni ishga tushirish deb belgilangan.
Muhim vazifalar qatorida elektron hujjat aylanish tizimini takomillashtirish hamda qonun ijodkorligi faoliyati jarayonlarini avtomatlashtirish loyihasini yakuniga yetkazishi o‘z o‘rnini topgan. Bu esa, o‘z navbatida, qonun loyihalarini ko‘rib chiqish, muhokama qilish va tasdiqlash jarayonlarini soddalashtirishga va tezlashtirishga katta ko‘mak beradi.
Hozirgi kunda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Axborot tehnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan mazkur tizimlarni ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha tegishli ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisga Murojaatnomasi va Oliy Majlis palatalari majlislaridagi ma’ruzalari bergan topshiriqlariga binoan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari hamda viloyat, tuman va shahar Kengashlari deputatlarining o’z saylovchilari bilan doimiy ravishda aloqada bo’lishi imkoniyatini beruvchi electron portal va uning mobil ilovasini yaratish bo’yicha tegishli ishlar amalga oshirilmoqda.
Mazkur hujjatda Oliy Majlis Senatining faoliyatiga zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy qilishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu borada parlamentning yuqori palatasi rasmiy veb-saytini takomillashtirish, unda fuqarolar tomonidan senatorga elektron murojaat yuborish va fuqarolar bilan qayta aloqa imkoniyatlarini yaratish nazarda tutiladi.

• «Электронный парламент» даст возможность депутатам быть на постоянной связи с избирателями
Как было отмечено в Послании Президента Шавката Мирзиёева парламенту, развитие ИКТ-сферы в Узбекистане является одним из самых важных и приоритетных направлений будущего развития страны на ближайшие годы.
Все эти задачи, озвученные главой республики в Послании, нашли своё отражение в Проекте Указа Государственной программы в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
В частности, предусматривается дальнейшее совершенствование деятельности Олий Мажлиса путём реализации проекта по внедрению системы «Электронный парламент». А каких именно целей планируется достичь благодаря внедрению данной системы в работу парламента?
Во-первых, с целью повышения эффективности деятельности законодательной палаты предусматривается создать систему по формированию парламентских и депутатских запросов на основе обращений граждан. Во-вторых, для того, чтобы депутаты находились в постоянной связи с избирателями, будет разработан электронный портал и мобильное приложение.
Также в числе важных задач — повышение эффективности деятельности законодательного органа путём внедрения системы нормотворческой деятельности и электронного документооборота. Это значительно упростит и ускорит работу парламента по рассмотрению, обсуждению и утверждению законопроектов.
В настоящее время Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Законодательной палатой Олий Мажлиса ведут работы по разработке и внедрению данных систем.
Также в соответствии с задачами, обозначенными в Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и в выступлениях на сессиях Олий Мажлиса, осуществляется работа по разработке электронного портала и его мобильной версии, которая позволит депутатам Законодательной палаты Олий Мажлиса, а также областных, районных и городских Кенгашей находится в постоянной связи со своими избирателями.
В документе также уделяется внимание внедрению современных информационных технологий в работу Сената Олий Мажлиса. В этой связи планируется усовершенствовать работу официального веб-сайта верхней палаты парламента, создать возможности для отправки обращений со стороны граждан сенаторам и создания системы обратной связи.
Реализация проекта «Электронный парламент», в первую очередь, направлена на решение ключевой задачи, а именно — создание эффективного механизма деятельности Олий Мажлиса, построение плодотворного диалога между парламентом и гражданами в вопросах дальнейшего  совершенствования законодательства.