• Hukumat va aholi o‘rtasida samarali muloqot o‘rnatish
Prezident Shavkat Mirziyoyev parlamentga Murojaatnomasida aytib o‘tilganidek, O‘zbekistonda AKT-sohasini istiqbolli rivojlantirishi respublikamiz uchun eng muhim va ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
Axborot texnologiyalar hozirgi davrning eng dolzarb va muhim masalaga aylandi desak mubolag‘a bo‘lmaydi! Axborot texnologiyalar nafaqat jarayonlarni keskin ravishda osonlashtirishga va tezlashtirishga ko‘mak beradi, eng muhimi, ular yordamida noyob mediamakonni va ishtirokchilar orasida qayta muloqot tizimini yaratishga, ijtimoiy masalalarni muhokama qilishda ko‘plab fuqarolarni jalb qilishga zamin yaratadi.
Shu borada, respublikamiz boshlig‘i tomonidan ko‘tarilgan va 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyagiyasini “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish Yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturi loyihasida o‘z aksini topgan muhim vazifalaridan biri — hukumat organlari faoliyatida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarni keng joriy qilishi deb ko‘rsatilgan edi.
Hukumat organlari va aholi o‘rtasida samarali qayta muloqot tizimi o‘rnatilishi eng yorqin misollaridan biri 2018 yil aprel oyida ishga tushgan «Mening fikrim» Jamoaviy murojaatlar portali deb ko‘rsatish ham mumkin. Hozirgi kunda mazkur veb-portalga 3,3 mingdan ortiq murojaatnomalar kelib tushdi, 24 mingdan ortiq taklif va izohlar chop etildi, 449 mingdan ortiq ovoz berildi.
Portal faoliyatini yanada yaxshilash maqsadida qo‘yidagi qadamlarni bajarilishi nazarda tutilgan:
• Birinchidan, portalning turli platformalar uchun mobil ilovani ishlab chiqarish va yo‘lga qo‘yish;
• Ikkinchidan, portalning statistik modulini va qayta muloqot tizimini takomillashtirish;
• Uchinchidan, kelib tushayotgan jamoaviy murojaatlar bo‘yicha faoliyatini yaxshilash va PR-kampaniyalarni o‘tkazish.
Mazkur tadbirlarni amalga oshirishi, shubhasiz, nafaqat «Mening fikrim» Portalini faoliyatini yaxshilashga, va shu bilan birga hukumat organlari va aholisi o‘rtasida qayta muloqot tizimini takomillashtirishga muhim qadam bo‘ladi.

• Построить эффективный диалог между властью и населением
Как было отмечено в Послании Президента Шавката Мирзиёева парламенту, развитие ИКТ-сферы в Узбекистане является одним из самых важных и приоритетных направлений будущего развития страны на ближайшие годы.
Информационные технологии — это как никогда актуально! Они не только помогают в много раз упростить и ускорить работу, но самое главное, формируют уникальную информационную среду и систему обратной связи между его участниками, позволяют привлечь как можно больше граждан у к участию в общественных вопросах.
В этой связи, одной из важных задач, озвученных главой республики в Послании и нашедшей отражение в Проекте Указа Государственной программы в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, является широкое внедрение информационно-коммуникационных технологий в работу органов власти.
Одним из примеров установления эффективной обратной связи между органами власти и населением является Портал коллективных обращений «Mening fikrim», запущенный в апреле 2018 года. На сегодняшний день в веб-портал поступило более 3,3 тысячи коллективных обращений, опубликовано 24 тысяч предложений и комментариев и отдано более 449 тысяч голосов.
С целью дальнейшего улучшения деятельности портала намечается осуществить следующие шаги:
• Во-первых, разработать и запустить мобильное приложение портала для разных платформ;
• Во-вторых, усовершенствовать статистический модуль и обратную связь;
• В-третьих, улучшить работу по обработке поступающих коллективных обращений и организовывать PR-кампании.
Реализация запланированных мероприятий, несомненно, позволит не только улучшить деятельность Портала «Mening fikrim», но тем самым также способствует совершенствованию механизма обратной связи между органами власти и населением.