• Ta’limni munosib raqamli manbalar bilan boyitish —davr talabi
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda Yoshlar ta’limi va ayollar bandligi bo‘yicha “Besh tashabbus” loyihasi doirasida 2020 yil 1 sentyabrdan boshlab alohida umumta’lim muassasalarida bolalarni maktab fanlariga elektron o‘qitish bo‘yicha, shu jumladan elektron sinf jurnali, o‘quvchilar kundaliklarini raqamlashtirish va elektron materiallar kutubxonasini (darsliklar, video darslar, virtual laboratoriyalar va boshqalar) o‘z ichiga olgan tajriba tariqasida axborot tizimlarini qog‘oz hujjatlarni bekor qilgan holda joriy etish vazifasi yuklatilgan.
Uchinchi tashabbus doirasida videodarsliklar ishlab chiqildi. Yoshlarni masofadan turib AKT yo‘nalishida ta’lim olishlari uchun 80 ta (robototexnika, dasturlash asoslari, kompyuter grafikasi va mobil ilovalar yaratish bo‘yicha) onlayn video darsliklar ishlab chiqildi. utube.uz/ru/users/7717, https://mover.uz/channel/it-center/
Shuningdek, elektron sinf jurnali, o‘quvchilar kundaliklarini raqamlashtirish va elektron materiallar kutubxonasi uchun Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi server va Internet xizmatlarini bepul ta’minladi. Bu yo‘nalishdagi ishlar izchil davom etmoqda.

• Обеспечить систему образования достойными цифровыми ресурсами — требование времени
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций осуществляется комплексная работа в рамках мероприятий, отображенных в Указе Президента Республики Узбекистан №УП-5953 от 2 марта 2020 года «О государственной программе реализации« Года науки, просвещения и цифровой экономики» в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы.
В частности, перед Министерством народного образования Республики Узбекистан совместно с Министерством по развитию   информационных технологий и коммуникаций в рамках проекта Пяти инициатив, направленных на повышение занятости молодежи и занятости женщин, поставлена задача по внедрению в ряде общеобразовательных школ электронного обучения школьным предметам с 1 сентября 2020 года, включая электронный классный журнал, оцифровку дневников учащихся и библиотеку электронных материалов (учебники, видеоуроки, виртуальные лаборатории и др.).
В рамках третьей инициативы были разработаны видеоуроки. Для дистанционного обучения молодых людей в области ИКТ было разработано порядка 80 онлайн видеоуроков по робототехнике, основам программирования, компьютерной графике и разработке мобильных приложений). utube.uz/ru/users/7717, https://mover.uz/channel/it-center/
Также Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций  предоставляются бесплатные серверные и интернет-услуги для обеспечения работы электронных классных журналов, оцифровки дневников учащихся и электронной библиотеки материалов. Работа в этом направлении продолжается.