Kibersport bo‘yicha yangi musoboqa e’lon qilindi
IT-Park Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ko‘magida hamda Adrenaline Rush kompaniyasi va ARCRED kibersport bo‘yicha tashkiloti bilan hamkorlikda kibersport bo‘yicha yangi musoboqani tashkillashtirmoqda.
Kibermusobaqa quyidagi o‘yin turlari bo‘yicha o‘tkaziladi: FIFA20Counter StrikeDota2 va PUBG Mobile. Musobaqaning sovrin jamg‘armasi 129 mln. so‘mni tashkil qiladi.
O‘zbekistonda Sony kompaniyasining birinchi maxsus zali (shourumi) ochildi
Joriy yil 7 iyul kuni Toshkentda Sony kompaniyasining birinchi maxsus namoyish zali (shourum) ochildi.
Kompaniya vakillari ta’kidlaganidek, mazkur shourumning ochilishi respublikamizda foto bilan shug‘ullanayotgan mutaxassislar tomonidan fotokameralarning yangi rusumlari va uning qismlariga oshib borayotgan talab va ehtiyojlarni qondirishga yordam beradi.
Shourumda ishlab chiqaruvchi tomonidan rasmiy kafolatga ega eng yangi kamera, ob’yektiv va aksessuarlar taqdim etiladi. Bundan tashqari shourumda amaliyot o‘tkazish va mutaxassislar tomonidan professional xizmatlar ko‘rsatishga imkon yaratiladi.
Toshkentda test rejimida avtomobillarni jarima manzillidan olib chiqish onlayn tizimi yo‘lga qo‘yildi
Yo‘l xavfsizlik qoidalarini buzilishi to‘g’risida protokol elektron shaklda tayyorlanib kompleks avtomatlashtirilgan tizimga kiritiladi. Keyingina haydovchiga jarima miqdori va avtomobil olib borilgan jarima manzili to‘g‘risida sms-xabar keladi.
Qoidani buzgan fuqaro jarimani elektron tizim orqali yoki bank kassa orqali to‘lab qo‘yishi mumkin. Davlat yo‘l harakat xavfsizligi xizmati saytida http://dyhxx.uz/ barcha ma’lumotlarga ega bo‘lish, hujjatlarni topshirish hamda jarimani to‘lash mumkin.
Mazkur tizim test sinovidan muvaffaqiyatli o‘tgandan keyin respublika bo‘yicha joriy qilinadi.
Humo va Uzcard to‘lov tizimlari integratsiyalashadi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasida “yashirin iqtisodiyot” ulushini qisqartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori bilan tasdiqlangan “Yo‘l xaritasi”ga muvofiq Humo va Uzcard to‘lov tizimlari integratsiyalashadi.
Mazkur qarorda ta’kidlaganidek, mavjud to‘lov tizimlari infratuzilmasidan (to‘lov terminallari, bankomatlar, infokiosklar) ikkala tizim foydalanuvchilari uchun muqobil foydalanish imkoniyatini yaratish mexanizmi amalga oshiriladi.
“Marvel-Distributsiya” kompaniyasi O‘zbekistonda o‘z  vakolatxonasini ochdi
O‘zbekistonda MDH davlatlarida IT uskunalari bilan ta’minlab beruvchi eng yirik kompaniyalaridan biri — “Marvel-Distributsiya” kompaniyasining filiali ochildi. Marvel-Uzbekistan o‘z operatsion faoliyatini O‘zbekiston hamda qo‘shni Tojikistonda olib boradi.
“Marvel-Distributsiya” kompaniyasi o‘z mijozlari uchun 150 dan ortiq ishlab chiqaruvchilari tomonidan IT-mahsulotini yetkazib beradi. Kompaniyaning dilerlik tarmog‘i Rossiya va yaqin chet eldagi  200 dan ortiq shaharlarda joylashgan 4000 dan ortiq biznes-sheriklaridan iborat. “Marvel-Distributsiya” kompaniyasi Rossiyaning 500 ta eng yirik kompaniya (RBK tahlili bo‘yicha) hamda 200 ta eng yirik xususiy kompaniyalar (Forbes tahlili bo‘yicha) safiga kiradi.

IT-Park анонсировал новый турнир по киберспорту
IT-Park при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и совместно с компанией Adrenaline Rush и киберспортивной организацией ARCRED организует новый турнир для любителей виртуальных игр.
Киберсоревнования пройдут по следующим игровым дисциплинам: FIFA20Counter StrikeDota2 и PUBG Mobile. Призовой фонд турнира составляет 129 млн. сумов.
В Узбекистане открылся первый специализированный шоурум компании Sony
7 июля текущего года в Ташкенте открылся первый специализированный демонстрационный зал (шоурум) компании Sony.
Как отмечают представители компании, открытие шоурума поможет удовлетворить растущий спрос в нашей стране среди профессионалов и любителей фотографии на новые модели фотокамер и комплектующие к ним.
В  шоуруме будет представлен весь спектр новейших камер, объективов и аксессуаров Sony с официальной гарантией от производителя. Помимо этого в шоуруме можно провести практическую съёмку, а также получить профессиональный сервис от специалистов.
В Ташкенте в тестовом режиме запущена онлайн-система вывода автомобиля со штрафстоянки
Сам протокол о нарушении правил дорожного движения оформляется в электронном виде и вносится в комплексную автоматизированную систему. Затем водитель получает sms-извещение о размере штрафа и местоположении штрафстоянки, где находится авто нарушителя.
Нарушитель может оплатить штраф через электронную систему или через кассу ближайшего банка. На сайте Государственной службы безопасности дорожного движения (http://dyhxx.uz/) можно узнать всю информацию, а также предоставить документы и оплатить штраф.
В случае успешного испытания системы она будет внедрена по всей республике.
Платёжные системы Humo и Uzcard будут интегрированы
Данная задача поставлена перед Центральным банком Республики Узбекистан в соответствии с Дорожной картой, утвержденной постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 июня 2020 года за №ПКМ-394 «О мерах по сокращению доли «теневой экономики» в Республике Узбекистан».
Как отмечается в документе, механизм реализации предусматривает создание альтернативной возможности пользователям одновременно в инфраструктуре двух платёжных систем — посредством платёжных терминалов, банкоматов, инфокиосков.
Компания «Марвел-Дистрибуция» открыла представительство в Узбекистане
В Узбекистане открылся филиал одного из крупнейших дистрибьюторов IT-оборудования в СНГ – компании «Марвел-Дистрибуция». Marvel-Uzbekistan будет вести операционную деятельность в Узбекистане и в соседнем Таджикистане.
Компания «Марвел-Дистрибуция» поставляет для своих клиентов продукцию свыше 150 производителей IT-оборудования. Дилерская сеть насчитывает свыше 4000 партнеров из более чем 200 городов России и ближнего зарубежья. «Марвел-Дистрибуция» входит в Топ-500 крупнейших компаний России (по версии РБК), а также в Топ-200 крупнейших частных компаний (по версии Forbes).