BAAning Mars sayyorasi tomon yo‘naltirilgan  missiyasiga muvaffaqiyatli start berildi
Dastlabki rejalarga ko‘ra zondni uchirilishi 14 iyul kuniga mo‘ljallangan edi, ammo yomon ob-havo sharoitlari tufayli qoldirilgan edi. Ta’kidlash kerakki, kosmik apparat arab ilmshunos va muhandislari tomonidan ishlab chiqilgan.
“Al Amal” (“Umid”) missiyasi $200 mln. qyimatiga teng va BAA ning kosmik tadqiqotlarni olib borishdagi birinchi qadam bo‘lib, mazkur davlatning barpo etilishining 50-yiligiga bag‘ishlangan.
Al Amal» loyihasining start berish jarayonidan videolavhahttps://youtu.be/RrIc7ZlwbgE
Ingliz va xitoy tillarida qo‘shiq kuyladigan ovozni ishlab chiqarish imkoniyatini yaratib beradigan DeepSinger neyrotizimi ixtiro qilingan
Chjetszyan universiteti va Microsoft kompaniyasi tadqiqotchilari DeepSinger nomli neyrotizimni yaratishdi. Mazkur neyrotizim ingliz va xitoy tillarida qo‘shiq kuyladigan ovozni ishlab chiqarish imkoniyatni yaratib bera oladi.
Neyrotizim Internetdagi mashhur ashulalarni tahlil qilib, ularni Spleeter quroli yordamida vokal va instrumental partiyalariga, ovozni ham alohida fonemalarga bo‘ladi. Bundan keyin Microsoft FastSpeech texnologiyasi yordamida algoritm o‘z “qo‘shiq aytish” modelini ishlab chiqaradi.
Tadqiqotchilarning aytishlaricha, DeepSinger texnologiyasi boshqa sun’iy ashula ovozlarni ishlab chiqarayotgan neyrotizimlardan ustunlik qiladi. Mazkur neyrotizim  Internet manbalaridan bevosita ma’lumotlarni izlab topish va har xil tillarda sun’iy ashula jarayonini qayta ishlab chiqish imkonini beradigan yagona texnologiyadir.
Optik tolali tarmoq orqali ilk marotaba uzoq masofaga 800 Gbit./s. tezlikdagi ma’lumotlar uzatildi
Optik tolali kommunikatsiya tarmoqlari uchun jihozlarni ishlab chiqaruvchi Infinera  kompaniyasi axborot xizmatlarni ko‘rsatuvchi Windstream kompaniyasi bilan hamkorlikda 800 Gbit./s. tezlikdagi 730 kmga teng masofada San-Diego va Finiks shaharlari orasida ma’lumotlarni uzatishga erishishdi.
Ixtirochilar lazer nuridan foydalangan. Lazer nuri 8 qismga bo‘linib, har bittasi alohida ma’lumotlar oqimini yetkazib beradi. Shunday qilib, signal to‘xtovsiz va tiniq yetib boradi.
Endilikda Infinera va Windstream ushbu texnologiyadan  tijorat maqsadida foydalanishni yo‘lga qo‘ymoqchi. Boshida undan o‘z maqsadlari uchun foydalanish ko‘zda tutilgan edi. 800G optik tolali texnologiyani joriy yil yakuniga qadar joriy etilishi ko‘zda tutilgan. Bugungi kunda uzoq masofadagi marshrutlar uchun 100G optik tolali texnologiyasi ishlatiladi.
KFC tovuq naggetslarining 3D ishlab chiqarishini yo‘lga qo‘ymoqchi
Jahonga mashhur fast food ishlab chiqaruvchi KFC kompaniyasi Rossiyaning 3D Bioprinting Solutions kompaniyasi bilan birga o‘zining eng taniqli va hammabop bo‘lgan mahsulotlaridan birini — tovuq naggetslarni 3D ishlab chiqarish texnologiyasi bo‘yicha ish olib bormoqda. Tovuq naggetslarni 3D ishlab chiqarilishi “bo‘lajak restoran” konsepsiyasining bir qismilaridan biri.
Mahsulot tovuq hujayralar va o‘simlik oziq-ovqat tarkibida ishlab chiqariladi. KFC vakillarining ta’kidlashicha, naggetslarning 3D ishlab chiqarilishi an’anaviy go‘sht ishlab chiqarish texnologiyalaridan ekologik jihatdan samaraliroqdir. Mazkur usul  energiyani tejashga yordam beradi.
Bioprinterda ishlab chiqarilgan birinchi naggetslarni joriy yil Moskvada sinovdan o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Ammo qachondan boshlab ular restoranlarning menyulariga kiritilishi hali noma’lum.
Yaponiyada robotlar do‘konlardagi tokchalarga tovarlarni joylashitirishni boshlaydi
FamilyMart yapon riteyl kompaniyasi joriy yil avgust oyidan boshlab o‘zining Tokiodagi 20 ta do‘konlarida robotlarni merchendayzing jarayonlarida ishlatishni yo‘lga qo‘yadi.
Robotlarni Telexistence yapon muhandislik kompaniyasi yaratgan. Mazkur jarayonlarda foydalanilayotgan modeli xuddi “Ford T” hammyonbop avtomobilga o‘xshab “Model T” nomiga ega bo‘ldi.
Boshida robotlar inson harakatlarini sun’iy intellect yordamida takrorlamaguncha masofadan boshqariladi.
Ta’kidlash kerakki, yapon riteyil bozorida ham faoliyat ko‘rsatayotgan boshqa yirik kompaniya va FamilyMart raqibi — Lawson kompaniyasi ham robotlardan savdo jarayonlarida foydalanishni yo‘lga qo‘ymoqchi.

ОАЭ дали успешный старт своей миссии на Марс
Сегодня ночью с Космического центра Танэгасима в направлении Марса был запущен космический зонд «Ал Амал» («Надежда») в рамках космического проекта Объединённых Арабских Эмиратов.
Первоначально запуск был запланирован на 14 июля, но несколько раз откладывался из-за плохих погодных условий. Следует отметить, что космический аппарат был разработан и создан арабскими учеными и инженерами.
Миссия «Надежда» стоимостью $200 млн. является первым шагом ОАЭ в космических исследованиях и приурочена к 50-летию создания этого государства.
Видеозапись старта проекта «Al Amal»: https://youtu.be/RrIc7ZlwbgE
Нейросеть DeepSinger генерирует голос, поющий на английском и китайском языках
Исследователи из Чжэцзянского университета и компании Microsoft разработали нейросеть DeepSinger, который может генерировать голос высокого качества, поющий на английском и китайском языках.
Нейросеть сканирует популярные песни в интернете. Затем разделяет вокальные и инструментальные партии с помощью инструмента Spleeter и делит вокал на фонемы. После этого при помощи технологии Microsoft FastSpeech алгоритм формирует собственную «модель пения».
Как утверждают исследователи, у DeepSinger есть несколько преимуществ перед другими нейросетями, синтезирующими искусственный певческий голос. Это первая подобная технология, которая позволяет напрямую добывать данные с музыкальных сайтов и синтезировать пение на разных языках.
Через оптоволоконную сеть впервые на далёкое расстояние передали данные со скоростью 800 Гбит/с.
Производитель оборудования для оптоволоконных коммуникационных сетей — компания Infinera вместе с поставщиком информационных услуг Windstream смогла передать данные скоростью 800 Гбит/с. между городами Сан-Диего и Финикс на расстояние 730 км.
Инженеры применили лазерный луч, который делится на 8 частей и каждый является носителем отдельного потока данных. Таким образом, сигнал передается без замедления и искажения.
Теперь в Infinera и Windstream хотят создать коммерческий аналог оборудования. Сначала его намерены использовать для собственных целей. Внедрить оптиковолоконную технологию 800G могут уже до конца года. В настоящее время для большинства дальних маршрутов используется оптиковолоконная технология 100G.
KFC собирается запустить 3D-печать куриных наггетсов
Знаменитая во всем мире сеть быстрого питания KFC совместно с российской компанией 3D Bioprinting Solutions работает над технологией биопечати куриных наггетсов, являющихся одним из фирменных блюд закусочной сети. 3D-производство куриных наггетсов является частью концепции «ресторана будущего».
Сам продукт будет «печататься» из куриных клеток и растительной пищи. Представители KFC отмечают, что биопечать наггетсов — это более экологически чистый процесс производства мяса, чем традиционный. Этот метод также позволяет снизить потребление энергии и сократить выбросы парниковых газов.
Первые напечатанные на биопринтере наггетсы планируется протестировать в Москве этой осенью. Но когда они войдут в меню ресторанов, пока не сообщается.
В Японии роботы начнут раскладывать товары по полкам в магазинах
Японский ритейлер FamilyMart уже в августе этого года начнёт использовать в своих 20 магазинах в Токио роботов в мерчендайзинге.
Разработчиком роботов является японская инженерная компания Telexistence. Используемая модель робота носит название «Model T», как знаменитый аналог народного автомобиля «Ford T».
Сначала роботы будут управляться удаленно, до тех пор, пока искусственный интеллект (AI) не научится имитировать движения человека.
Следует отметить, что другой крупный ритейлер, конкурент FamilyMart — компания Lawson также собирается использовать роботов в торговых операциях.