O‘zbekiston respublika tovar hom ashyo birjasi elektron hujjat almashish tiziminini yo‘lga qo‘ydi
Birinchidan mazkur tizim bitim ishtirokchilarining vaqt va pul harajatlarini keskin kamaytirishga imkon beradi. Elektron raqamli imzodan foydalangan holda yurudik maqomga ega hujjatlarni besh daqiqa ichida imzolash, jo‘natish va qabul qilish mumkin. Ikkinchidan, bu birja operatsiyalarini tezlashtirishga zamin yaratadi. Uchinchidan hujjatlarni rasmiylashtirishda hatolarni qamaytiradi va biznes jarayonlarining samaradorligini oshiradi.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi oliygohlar uchun raqamli uslubiy taʼminoti yaratib beradi
Joriy yil 6-avgust kuni Prezidentimiz Oliy taʼlim muassasalariga qabulni tashkil qilish va 2020/2021 oʻquv yiliga tayyorgarlik koʻrish masalalari yuzasidan oʻtkazgan yigʻilishida  Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi 25-avgustgacha barcha 7 ming 200 dan ziyod fan boʻyicha nazariy va amaliy mashgʻulotlarning raqamli uslubiy taʼminotini va masofaviy taʼlimga moslashtirilgan oʻquv dasturlarini yaratishi belgilandi.
Bundan tashqari, kamida 35 ta davlat OTMlarida birinchi kurs talabalari uchun oʻqish kredit-modul tizimi asosida tashkil etiladi.
Markaziy bank moliyaviy savodhonligini oshirishga yo‘naltirilgan axborot-ta’lim saytni ishga tushirdi
Mazkur saytda maqolalar, o‘quv materiallar, kredit kalkulyator va boshqa imkoniyatlar muvjud.
Markaziy bank vakillari ta’kidlashicha, loyiha moliyaviy xizmatlarini tanlashda va ulardan foydalanishda kerakli bilim va ko‘nikmalarni shakllantirishga yordam beradi.
Sayt quyidagi ruknlardan iborat:
• Maqolalar — moliyaviy bozorining turli soha va mahsulotlarini qamrab olgan dolzarb materiallar (depozitlar, kreditlar, byudjetni rejalashtirish, to‘lovlar va o‘tkazmalar, moliyaviy bozor, pul-kredit siyosati, valyuta bozorini tartibga solish va moliyaviy xizmatlaridan foyadalangan iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish);
• O‘quv materiallar — iqtisodiyot, bank ishi va moliya sohalariga oid atamalarini jamlangan lug‘at, moliyaviy savodhonlikni oshirish bo‘yicha kitoblar hamda o‘quv videomateriallar);
• Interaktiv xizmatlar — deposit va kredit kalkulyatorlar, eng ko‘p berayotan savollar, so‘rovnomalar va hokazo.
• Loyihalar — aholining moliyaviy savodhonligini oshirishga yo‘naltirilgan tadbirlarning anons va relizlari.
Sayt kontenti boyitish va takomillashtirilish ishlari kelgusida doimiy ravishda olib boriladi.
O‘zbek adabiyotining ko‘p tilli elektron platformasi yaratiladi
Hozirgi kunda mazkur platformani yaratish bo‘yicha amaliy loyihalarning muhokamasi o‘tkazilmoqda.
Tashkilotchilar ta’kidlashicha, mazkur ko‘p tilli platformaning yaratilishi o‘zbek adabiyoti namoyondalari hayoti va ijodini, o‘zbek badiiy tafakkuri mahsuli bo‘lmish noyob durdonalarni dunyo hamjamiyatiga tanishtirish hamda targ‘ib etish uchun asos bo‘ladi. Ushbu loyiha maqsadi yurtimizda badiiy tarjima ishlarini yanada jonlantirish, bevosita o‘zbek tilidan chet tillarga mumtoz va zamonaviy adabiyot namunalarini tarjima qilish, o‘zbek milliy adabiyoti hamda adabiyotshunoslik vakillari hayoti va samarali faoliyatini xorijiy mamlakatlarda targ‘ib etish ishlarini yangi bosqichga ko‘tarishdir.
Aholiga ijtimoiy yordam “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” orqali ko‘rsatiladi
“Aholiga davlat ijtimoiy xizmatlari va yordam taqdim etish tartib-taomillarini avtomatlashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida” Prezident Qaroriga muvofiq 2020-yilning 1-sentyabridan boshlab, ijtimoiy nafaqalarni tayinlash toʻgʻrisidagi arizalarni koʻrib chiqish va ularni tayinlash tartib-taomillari  “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi vositasida amalga oshiriladi.
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi “Elektron hukumat” tizimining tarkibiy qismi bo‘lib, respublikaning barcha hududlarida tasdiqlangan jadvaliga asosan joriy etiladi.
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimining joriy etilishi davlat ijtimoiy xizmatlari va yordamini taqdim etish uchun zarur boʻlgan maʼlumotnoma va tasdiqlovchi hujjatlar sonini tubdan qisqartirishga va kam taʼminlangan oilalarning ehtiyojmandlik darajasini obyektiv baholash, davlat ijtimoiy xizmatlari va yordamini taqdim etish qarorlarni qabul qilishda subyektiv yondashuvni bartaraf etishga zamin yaratadi.

Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа внедрила систему электронного документооборота
Как отмечают разработчики, внедрение данной системы создаст ряд преимуществ для участников биржевого рынка.
Во-первых, это позволит значительно сэкономить временные и денежные расходы участников сделки: с помощью электронной цифровой записи в течение пяти минут осуществить подпись, отправку и получение документов, имеющих юридическую силу. Во-вторых, это значительно ускоряет сами биржевые операции. В-третьих, это снижает вероятность допущения ошибок в оформлении документов и повышает эффективность бизнес-процессов.
Минвуз подготовит цифровое методическое обеспечение для вузов
В ходе совещания 6 августа текущего года под председательством Президента Шавката Мирзиёева по вопросам организации приема в этом году в высшие образовательные учреждения и подготовки к 2020/2021 учебному году было определено, что Министерство высшего и среднего специального образования к 25 августа создаст цифровое методическое обеспечение теоретических и практических занятий, а также адаптированные к дистанционному обучению учебные программы по всем предметам, которых насчитывается более 7,2 тысячи
Также в не менее 35 государственных вузах обучение на первом курсе будет организовано по кредитно-модульной системе.
Центробанк запустил информационно-образовательный сайт по финансовой грамотности
Как отметили представители Центробанка, проект направлен на формирование знаний и навыков, необходимых при выборе и использовании финансовых услуг.
Сам сайт состоит из следующих разделов:
• Статьи — актуальные материалы, охватывающие различные сферы и продукты финансового рынка (депозиты, кредиты, бюджетное планирование, платежи и переводы, финансовый рынок, денежно-кредитная политика, валютное регулирование и защита прав потребителей финансовых услуг);
• Учебные материалы — словарь, содержащий термины в сфере экономики, банковского дела и финансов, книги по финансовой грамотности, также образовательные видеоматериалы;
• Интерактивные услуги — депозитные и кредитные калькуляторы, часто задаваемые вопросы, опросы и так далее;
• Проекты — анонсы и релизы мероприятий, направленных на повышение финансовой грамотности населения.
Контент сайта в дальнейшем будет дополняться и совершенствоваться на постоянной основе.
Будет создана мультиязыковая электронная платформа узбекской литературы
На сегодняшний день идет обсуждение технических проектов, направленных на создание данной платформы.
Как отмечают организаторы, создание многоязыковой платформы узбекской литературы на узбекском, русском и английском языках  станет основой для ознакомления мировой общественности с жизнью и творчеством деятелей узбекской литературы, уникальными шедеврами узбекского художественного мышления. Непосредственные цели проекта — возрождение художественного перевода в нашей стране, перевод классической и современной литературы с узбекского на иностранные языки, выход узбекской национальной литературы на новый уровень.
Социальная помощь населению будет оказываться через Единый реестр социальной защиты
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по автоматизации процедур предоставления государственных социальных услуг  и помощи населению» с 1 сентября 2020 года процедуры рассмотрения заявлений о назначении и процесс назначения социальных пособий осуществляются посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты».
Информационная система «Единый реестр социальной защиты» является составной частью системы «Электронное правительство» и будет внедряться согласно утвержденному плану-графику система по всей республике с сентября вплоть до декабря текущего года.
Внедрение информационной системы «Единый реестр социальной защиты» позволит кардинально сократить количество справок и подтверждающих документов, необходимых для предоставления государственных социальных услуг и помощи, а также устранить субъективный подход в принятии решений путем объективной оценки степени