• TATUda yangi magistratura yoʻnalishi ochildi
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Erasmus+ dasturi doirasida amalga oshirilayotgan “Raqamli qishloq xoʻjaligi uchun yangi va innovatsion kurslar - NICoPA” (2018-2021) loyiha asosida 2020/2021 oʻquv yilidan boshlab “Geoaxborot tizimlari va texnologiyalari” magistratura yoʻnalishi ochildi.
Ushbu yoʻnalishning boʻlajak magistrantlari Yevropaning nufuzli universitetlari (Technical university of Berlin, Agricultural university Plovdiv, Czech university of Life sciences Prague) bilan hamkorlikda tayyorlangan oʻquv reja asosida taʻlim olishadi.
Bunda Geoaxborot tizimlariMasofadan zondlash texnologiyalari va ilovalariSENTINEL-1-2-3 tasvirlari bilan ishlashKompyuter koʻrishiGeoportalgeoxizmatgeotahlil tizimlari uchun veb texnologiyalar, Raqamli qishloq xoʻjaligi asoslariGeoaxborot tizimlarida sunʻiy intellekt va boshqa shu kabi mutaxassislik fanlari asosida zamonaviy bilim  va koʻnikmalarga ega boʻladilar.

• В ТУИТ открылось новое направление магистратуры
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий начиная с 2020/2021 учебного года открылось новое направление магистратуры «Геоинформационные системы и технологии» на основе проекта «NICoPA – новые и инновационные курсы для цифрового сельского хозяйства» (2018-2021) в рамках программы Erasmus+.
Магистранты данной специальности будут обучаться в соответствии с учебными планами, подготовленными в сотрудничестве с передовыми университетами Европы (Technical university of Berlin, Agricultural university Plovdiv, Czech university of Life sciences Prague).
При этом магистранты овладеют новыми знаниями и навыками по следующим дисциплинам: Геоинформационные системы, Технологии и приложения дистанционного зондирования, Работа с изображениями SENTINEL-1-2-3, Компьютерное видение, Веб-технологии для геопортала, систем геоуслуг и геоанализа, Основы цифрового сельского хозяйства, Искусственный интеллект и др.