Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Belarus davlat informatika va radioelektronika universiteti bilan hamkorlikda tashkil etilgan Axborot texnologiyalari qo‘shma fakultetiga (TATU-BDIRU) tayyorlov kursiga qabul boshlandi.
Tayyorlov kurslarida o‘qishni istagan abituriyentlar 20 sentyabrdan 15 oktyabrgacha onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari so‘raladi.
Kurslarda o‘qish joriy yil 1 noyabrdan boshlanadi va  100 nafar tinglovchi qabul qilinadi.
TATUda tashkil etilgan kurslarga Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlarni qabul qilinadi.
Boshqa hududlardan kelgan abituriyentlar TATUning eng yaqin filiallariga murojaat qilishlari mumkin.
O‘quv kurslari beshta fan bo‘yicha tashkil etiladi: rus tili, matematika, fizika, informatika asoslari va ingliz tili.
O‘quv kurslarining davomiyligi 9 oy. Bitta guruhdagi tinglovchilar soni 20 navar kishidan iborat bo‘ladi.
Darslar haftada besh kun rus tilida, http://cms.tuit.uz onlayn platformasida o‘tkaziladi.
Maʼlumot uchun aytish kerakki, 2018/2019 va 2019/2020 o‘quv yilida TATU-BDIRU tayyorlov o‘quv-kurslarida o‘qishni muvaffaqiyatli yakunlagan, yakuniy imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirgan va tayyorlov kursining  sertifikatlarini olgan barcha talabalar bugungi kunda qo‘shma fakultet talabalari bo‘lishdi.
TATU-BDIRU qo‘shma fakultetiga kirishni istagan abituriyentlar barcha fanlardan to‘liq o‘quv kurslarini tamomlab, yakuniy imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirishlari kerak.
QO‘SHIMCHA MA’LUMOT
TATU-BDIRU Axborot texnologiyalari qo‘shma fakulteti
2018 yil 13 sentyabr kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti hamda Belorussiya davlat informatika va radioelektronika universiteti oʻrtasida yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash uchun Axborot texnologiyalari qoʻshma fakultetini tashkil etish toʻgʻrisida shartnoma imzolandi. Ushbu shartnomaga binoan 2019-2020 oʻquv yildan boshlab TATUda TATU-BDIRU Axborot texnologiyalari qoʻshma fakultetiga quyidagi yoʻnalishlari boʻyicha oʻqitishga qabul qilinadi:
axborot texnologiyalarning dasturiy taʼminoni;
dasturlanadigan mobil tizimlar;
sunʼiy tafakkur.
O‘QITISH BOSQICHLARI
TATU-BDIRU Axborot texnologiyalari qoʻshma fakultetida oʻqish “2+2” sxemasi asosida amalga oshiriladi, 2 yil TATUda, 2 yil BDIRUda 2 yil.
TATU-BDIRU Axborot texnologiyalari qoʻshma fakultetini muvaffaqiyatli tamomlagan talabalar IKKI DIPLOMGA ega boʻlishadi.

• Начался приём на подготовительные курсы ТУИТ-БГУИР
Стартовал приём на Cовместный факультет информационных технологий Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники (СФИТ ТУИТ-БГУИР) в Ташкенте и региональных филиалах ТУИТ.
Набор слушателей будет проводиться с 20 сентября по 15 октября посредством онлайн-регистрации.
Обучение на подготовительном отделении начинается с 1 ноября.  Количество мест - 100.
На подготовительные курсы в ТУИТ слушатели принимаются только с пропиской в Ташкенте и Ташкентской области. Слушатели из других областей могут подать документы в ближайшие филиалы университета.
Подготовка на курсах будет осуществляться по пяти предметам: русскому языку, математике, физике, основам информатики, английскому языку. Продолжительность обучения составляет 9 месяцев. Количество слушателей в одной группе будет составлять 20 человек. Занятия будут проводиться пять раз в неделю на русском языке, на онлайн-платформе http://cms.tuit.uz.
Следует отметить, что все слушатели, успешно прошедшие полный курс обучения на подготовительном отделении СФИТ ТУИТ-БГУИР, сдавшие выпускные экзамены и получившие сертификат подготовительного отделения в 2018/19 и 2019/20 учебных годах, на сегодняшний день являются студентами совместного факультета.
Абитуриенты, которые намерены поступать на СФИТ ТУИТ-БГУИР, должны в обязательном порядке пройти полный курс обучения по всем предметам и успешно сдать выпускные экзамены на подготовительном отделении.
Дополнительная информация:
Совместный факультет информационных технологий ТУИТ-БГУИР
13 сентября 2018 года между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Белорусским государственным университетом информатики и радиоэлектроники был подписан договор об организации Совместного факультета информационных технологий для подготовки высококвалифицированных специалистов. В соответствии с договором, начиная с 2019-2020 учебного года, Совместный факультет информационных технологий ТИУТ-БГУИР принимает на обучение по следующим направлениям:
• Программное обеспечение информационных технологий;
• Программируемые мобильные системы;
• Искусственный интеллект.
ЭТАПЫ ОБУЧЕНИЯ
Обучение на Совместном факультете информационных технологий ТУИТ-БГУИР осуществляется по схеме “2+2” ­- 2 года в ТУИТ, 2 года в БГУИР.