• Samarqand viloyati Urgut tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Ushbu 5 tashabbusni amaliyotga joriy etish borasida yoshlarning mafkuraviy immunitetini kuchaytirish, ijodiy-intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun sharoitlar yaratish, ularni kompyuter texnologiyalari, dasturlash asoslari va robototexnika, kompyuter o‘yinlari va kibersportni yoshlar o‘rtasida yanada ommalashtirish, bu sohada mutaxassislarni tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida Samarqand viloyati Urgut tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi sanitariya-epidemiologiya talablarga rioya etilgan holda ochildi.
Urgut  tumanidagi markazning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi, vazirlik tizimidagi korxona va tashkilotlarning viloyat bo‘linmalari rahbarlari, tuman faollari va  yoshlar ishtirok etdilar.
Markazda ko‘rkam va shinam xonalar tashkillashtirilgan, zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlandi. O‘quv markazida  Urgut  tumanining yoshlariga axborot texnologiyalari, dasturlash, robototexnika asoslarini, zamonaviy raqamli texnologiyalarni o‘rgatish hamda bu sohada mutaxassislarni tayyorlash maqsad qilib belgilangan.
Shuningdek, mazkur markazda tumandagi davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari hamda mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining rahbar va xodimlarining axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha malakalarini oshirish rejalashtirilgan.

• В Ургутском районе Самаркандской области открылся Учебный центр цифровых технологий
В ходе реализации Пяти инициатив и  с целью укрепления идейного иммунитета молодых людей, создания условий для реализации их творческого и интеллектуального потенциала, дальнейшей популяризации компьютерных технологий, программирования и робототехники, компьютерных игр и киберспорта среди молодежи, совершенствования системы подготовки специалистов в этой сфере в  Ургутском районе Самаркандской области открылся Учебный центр цифровых технологий с соблюдением всех санитарно-эпидемиологических требований.
В церемонии открытия учебного центра в Ургутском  районе приняли участие руководители территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, подведомственных предприятий и организаций по Самаркандской области, активисты района и местная молодёжь.
В центре имеются просторные и удобные аудитории, оснащенные современным компьютерным оборудованием. Основная цель открытия данного учебного центра — обучать местную молодёжь основам информационных технологий и программирования, робототехники, современным цифровым технологиям и готовить специалистов в этой отрасли.
Кроме того, в центре предусматривается привлечь молодежь к компьютерным видам спорта (киберспорту), обучить их правилам, сформировать группы и организовать командные игры по различным дисциплинам, проводить соревнования по всей республике.
В планы также включено повышение квалификации руководителей и сотрудников государственных и хозяйственных органов, местных органов исполнительной власти в районе в сфере информационно-коммуникационных технологий.