• Qoraqalpog‘istonning Amudaryo tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Ushbu 5 tashabbusni amaliyotga joriy etish borasida yoshlarning mafkuraviy immunitetini kuchaytirish, ijodiy-intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun sharoitlar yaratish, ularni kompyuter texnologiyalari, dasturlash asoslari va robototexnika, kompyuter o‘yinlari va kibersportni yoshlar o‘rtasida yanada ommalashtirish, bu sohada mutaxassislarni tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasinning Amudaryo tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi sanitariya-epidemiologiya talablarga rioya etilgan holda ochildi.
Amudaryo tumanidagi markazning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Q. Yuldashev ishtirok etdi.
Mazkur markaz zamonaviy kompyuter texnika bilan jihozlangan bo‘lib, unda tuman yoshlarni raqamli texnologiyalari, zamonaviy kompyuter texnologiyalari, elektron tijorat, dasturlash, robototexnika asoslarini o‘rgatish bo‘yicha kurslar tashkillashtirish va o‘qitish ko‘zda tutilgan.
Amudaryo tumanida tashkil etilgan Raqamli texnologiyalar o‘quv markazidagi kurslarga tumanda joylashgan barcha maktablarda 5-11 sinflarda ta’lim olayotgan 17 mingdan ortiq o‘quvchilarni, shuningdek uyushmagan yoshlarni jalb qilish hamda korxona va tashkilotlarda faoliyat yuritayotgan xodimlarning AKT sohasidagi bilim saviyasini oshirish rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, “One Million Uzbek coders” yirik loyiha bo‘yicha tuman yoshlarni jalb qilish ishlar ham amalga oshiriladi. Bugungi kunda Qoraqalpog‘iston Respublikasi buyicha “One Million Uzbek coders” platformasida 1900 dan ziyod yosh yigit-qizlar ro‘yxatdan o‘tdi. Amudaryo tumanida esa “One Million Uzbek coders” platformasida 132 ta yoshlar ro‘yxatdan o‘tib, 30 tasi muvaffaqiyatli ravishda kurslarni tamomladi va sertifikatlarga ega bo‘lishdi.
Ma’lumot uchun, hozirgi kunda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan tasdiqlangan reja bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasida Nukus shahri, Mo‘ynoq, Beruniy, Qonliko‘l hamda Ellikqa’la tumanida raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etilib faoliyat ko‘rsatmoqda.

• В Амударьинском районе Каракалпакстана открылся Учебный центр цифровых технологий
В ходе реализации Пяти инициатив и  с целью укрепления идейного иммунитета молодых людей, создания условий для реализации их творческого и интеллектуального потенциала, дальнейшей популяризации компьютерных технологий, программирования и робототехники, компьютерных игр и киберспорта среди молодежи, совершенствования системы подготовки специалистов в этой сфере в Амударьинском районе Республики Каракалпакстан открылся Учебный центр цифровых технологий с соблюдением всех санитарно-эпидемиологических требований.
В открытии учебного центра в Амударьинской области принимал участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Кахрамон Юлдашев.
Учебный центр оснащён современной компьютерной техникой. Здесь для местной молодёжи будут организованы курсы по обучению основам цифровых и компьютерных технологий, электронной коммерции, программирования, робототехники.
В открытом в Амударьинском районе Учебном центре цифровых технологий предусматривается привлечь к занятиям на курсах более 17 тысяч учеников 5-11 классов, обучащихся в районных школах, и повышать квалификацию сотрудников предприятий и организаций в сфере ИКТ.
Помимо этого, также будет проводиться работа по реализации мегапроекта «One Million Uzbek coders». В настоящее время по Республике Каракалпакстан на данной платформе зарегистрировались свыше 1900 человек. В Амударьинской области регистрацию прошли 132 человека, из которых 30 успешно окончили курсы и получили сертификаты.
Для справки, согласно плану, утвержденному Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, в настоящее время в Республике Каракалпакстан открыты и действуют Учебные центры цифровых технологий в городе Нукусе, Муйнакском, Берунийском, Канликульском и Элликалинском районах.