Bugun Toskent vaqti bilan soat 21.00 da Apple kompaniyasining kuzgi taqdimoti bo‘lib o‘tadi
Aytilishicha, kompaniya o‘zining yangi iPhone 12 nomli smartfoni ya’ni mazkur smartfonning 4 ta modellarini — iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro va iPhone 12 Pro Maxlarni taqdim qiladi. Barcha modellarda 5G texnologiyasi ham qo‘llaniladi.
Smartfonlardan tashqari Apple o‘zining HomePod Mini nomli “aqlli” musiqa moslamasini ham taqdim qilishi mumkin. Xabarlarga ko‘ra mazkur moslama hozirgi dinamiklardan ikki barovar kichkina bo‘lib, $99 narxda sotiladi.
Apple kompaniyasining rasmiy Youtube kanaliga havola: https://www.youtube.com/user/Apple
Vivo yangi alohida ishlatiladigan selfi kameraga ega smartfonni taqdim etdi
Vivo kompaniyasi frontal kamerani alohida ishlatishga imkon beradigan IFEA nomli yangi smartfonni taqdim etdi.
Frontal kamera o‘z tarkibida akkumulyatorga va smartfon bilan simsiz aloqani ta’minlab beradigan adapterga ega bo‘lib uzilgan holatda ishlashi mumkin. Kamera xohlagan rakursda video yozib olishga va katta auditoriya bilan selfi olishga imkoniyat yaratadi. Kamerani masofaviy ravishda smartfon orqali, shu bilan birga ovoz orqali boshqarsa bo‘ladi.
Vivo IFEA bilan birga qator aksessuar va turli rejimlarda ishlashga yordam beradigan mexanizmlar ham taklif qilinadi.
Kaliforniya universiteti olimlari robot sakkizoyoqni ixtiro qilishdi
Kaliforniya universiteti (San Diego shahri) muhandislari suv osti flora va faunani tadqiqot qilishga yo‘naltirilgan xavfsiz robot sakkizoyoqni ixtiro qilishdi. Mazkur robot 3D usulidagi texnologiya yordamida yaratilgan mustahkam karkasidan hamda akril polimeridan ishlab chiqilgan
Robot sakkizoyoqning eng yuqori tezligi soatiga 800 metrga tengdir. Ushbu ko‘rsatqich suv ostida ishlaydigan boshqa robot analoglardan ustun keladi. Robot sakkizoyoqni tarkibida ham suvdan himoya qiladigan qismi mavjud bo‘lib, unda kamera va ilmiy ma’lumotlarni yig‘ishga mo‘ljallangan uskunani o‘rnatsa bo‘ladi.
Robot sakkizoyoqni video taqdimoti: https://youtu.be/v-UMDnSB8k0
Google kompaniyasi YouTubeni savdo maydoniga aylantirmoqchi
Google kompaniyasi YouTube foydalanivchilarga videohostingdan chiqmasdan bir-ikki klik orqali tovarlarni xarid qilishga yordam beradigan texnologiyani test sinovidan o‘tkazmoqda
Mutahassislar ta’kidlashicha, Google maqsadi Youtubeni yirik interaktiv tovarlar katalogiga aylantirishdir va shu bilan elektron tijorat bozorida yetakchilik qilayotgan Amazon va Alibaba bilan kuchli raqobat qila olishdir.
Disney onlayn kinoteatrni rivojlantirishga e’tibor qaratmoqda
COVID-19 pandemiya davrida oddiy kinoteatrlarda emas, striming servislar orqali so‘nggi kinopreymeralarni ko‘rishni afzal ko‘radigan tomoshabinlarning soni ko‘payib bormoqda
Kino industriyada kuzatilayotgan inqiroz sababli Disney korporatsiyasi o‘zining ikkita yirik byudjetiga ega – “Qora beva” va “Jon” nomli kinopreymeralarini qoldirdi. Katta ekranlarga chiqqan “Mulan” kinosi haligacha past moliyaviy ko‘rsatqichlarni qayd qilmoqda.

На сегодняшней презентации Apple могут показать iPhone 12
По слухам, компания представит свой очередную новинку — смартфон iPhone 12. Причем будут представлены сразу 4 новые модели - iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro и iPhone 12 Pro Max. Все модели будут поддерживать технологию 5G.
Также помимо смартфонов, Apple может представить умную колонку HomePod Mini уменьшенного размера — как сообщается, она будет вдвое меньше современного динамика и будет стоить $99.
Ссылка на официальный Youtube-канал Apple: https://www.youtube.com/user/Apple
Vivo показала смартфон со съёмной селфи-камерой
Компания Vivo разработала новый смартфон IFEA со съёмной фронтальной камерой.
Камера может работать даже в отсоединённом состоянии, что подразумевает наличие в ней встроенной батареи, обеспечивающей автономное питание, а также адаптера для беспроводной связи со смартфоном. Камеру можно размещать на какой-либо поверхности для съёмки под любым ракурсом или, чтобы сделать селфи с большей аудиторией. Ею можно управлять удалённо со смартфона, в том числе, с помощью голосовых команд.
Вместе с Vivo IFEA предлагается несколько аксессуаров и механизмов поддержки с различными режимами работы.
Учёные Калифорнийского университета создали робота-осьминога
Команда инженеров из Калифорнийского университета (Сан-Диего) разработала нового безопасного робота-осьминога для исследования подводной флоры и фауны. Робот состоит из жесткого каркаса, напечатанного с помощью технологии 3D-печати, а также из акрилового полимера.
Максимальная скорость передвижения компактного робота-осьминога составляет около 800 метров в час, что гораздо выше тех показателей, которые демонстрируют другие роботы, работающие в подводной среде. В составе робота-осьминога также имеется водозащищённый отсек, в который можно установить камеру или какой-нибудь исследовательский датчик сбора научной информации.
Видео с презентацией робота-осьминога: https://youtu.be/v-UMDnSB8k0
Google намерена превратить YouTube в торговую площадку
Компания Google тестирует технологию, которая даст возможность пользователям YouTube приобретать товары в пару кликов не покидая видеохостинг.
Как отмечают специалисты, это связано с попытками Google превратить YouTube в обширный интерактивный каталог товаров, и тем самым составить серьезную конкуренцию лидерам в области электронной коммерции – Amazon, Alibaba.
Disney уделяет особое внимание развитию собственного онлайн-кинотеатра
На фоне пандемии COVID-19 все больше пользователей предпочитают смотреть последние кинопремьеры не в обычных кинотеатрах, а посредством стриминговых сервисов.
Из-за кризиса в киноиндустрии корпорация Disney отложила премьеру двух своих крупнобюджетных картин – «Черной вдовы» и анимационного фильма «Душа». Вышедшая недавно на широкие экраны картина «Мулан» пока демонстрирует низкие кассовые сборы.
Учитывая это, Disney проводит масштабную реструктуризацию. И особое внимание здесь уделяется развитию стримингового канала Disney+.