• “Bir million dasturchi” faol ishtirokchilari uchun tanlov
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parki (IT Park) respublika aholisining IT ga bo‘lgan qiziqishini orttirish maqsadida Bir million dasturchi (One Million Uzbek Coders) faol ishtirokchilari uchun tanlov eʼlon qildi.
Tanlovda ishtirok etishni istaganlar o‘z shahsiy tashabbuslarni ko‘rsatib, boshqa ishtirokchilarni ragʻbatlantirishlari, platformadan foydalanishga va loyihaning telegram guruhlari va ijtimoiy tarmoqlarida oʻquv materiallarini oʻzlashtirishlarga yordam berishlari kerak. Bundan tashqari ular o‘z maqolalarni, loyiha doirasida erishgan yutug‘lari haqida materiallarni hamda IT va yangi texnologiyalari mavzuyiga oid va boshqa loyiha ishtirokchilari uchun foydali boʻlgan maqolalarning tarjimalarini yuborihslari mumkin.
Tashabbuskorlik darajasi va tanlovda g‘alabani qo‘lga kiritish imkoniyatlari qator mezonlarga muvofiq baholanadi. Birinchidan, onlayn kanallarda faollik ko‘rsatish darajasi qiyosiy raqamli koʻrsatkichlar boʻyicha va xabarlarning sifatiga ko‘ra (axborotning foydaliligi, loyiha maqsadlariga muvofiqligi) baholanadi. Ikkinchidan, yuborilgan maqolalarning sifati – ularning dolzarbligi, noyobligi, foydaliligi hamda tilning grammatik va notiqlik normalariga muvofiqligi. Maqola o‘zbek tilida tayyorlanishi kerak.
Tanlovda barcha xohlovchilar ishtirok etishlari mumkin. Buning uchun loyihaning portalida (http://uzbekcoders.uz) ro‘yxatdan o‘tib loyihaning ishtirokchisiga aylanish va  o‘qishni boshlash kerak. Bundan tashqari, loyihaning ijtimoiy tarmoqlarigi sahifalariga obuna bo‘lish va telegram guruhlariga qo‘shilish hamda loyihaning guruhida maqolalarni chop etish ham talablardan biridir. Maqolalarni 2021 yil 12-yanvargacha chop etish kerak.
Umumiy yosh toifadagi eng yaxshi uchta ishtirokchi 1500 dollar ekvivalent so‘m miqdorida, maktab yoshidagi eng yaxshi uchta ishtirokchi esa 500 dollar ekvivalent  so‘m miqdoridagi sovrin bilan mukofotlanadi.

• Конкурс для самых активных участников проекта «Один миллион программистов»
Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park) объявил конкурс для самых активных участников проекта «Один миллион программистов» («One Million Uzbek Coders») с целью повышения заинтересованности населения страны в IT.
Желающие участвовать в конкурсе должны проявлять инициативу, мотивировать других участников, помогать им пользоваться платформой и осваивать учебный материал в telegram-группах и социальных сетях проекта. Также они могут присылать авторские статьи, материалы о собственной «истории успеха» в данном проекте или переводы статей по IT-тематике и новым технологиям, которые будут полезны другим участникам проекта.
Уровень инициативности, а соответственно, и шансы на победу в конкурсе будут оцениваться по нескольким критериям. Во-первых, активность в онлайн-каналах по сравнительным численным показателям и качеству сообщений (полезность информации, соответствие целям проекта). Во-вторых, качество самих присылаемых статей – их актуальность, уникальность, полезность, соответствие грамматическим и риторическим нормам языка. Важно: статьи должны быть подготовлены на узбекском языке.
Принять участие в конкурсе может любой желающий. Для этого необходимо стать участником проекта и начать обучение, зарегистрировавшись на портале проекта http://uzbekcoders.uz. Помимо этого, необходимо также подписаться на проект в соцсетях, присоединиться к  telegram-группам проекта и опубликовать статьи на странице сообщества проекта ( https://community.uzbekcoders.uz/) до 12 января 2021 года.
Три лучших участника в общей возрастной категории получат приз в размере 1500 долларов в сумовом эквиваленте. А трое лучших в школьной категории — приз в размере 500 долларов в сумовом эквиваленте.