• “Raqamli O'zbekiston-2030” dasturini amalga oshirishda yoshlarning o'rni
Bugun 27 oktabr kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qabul qilingan Farmoni ijrosi doirasida  “Raqamli O'zbekiston-2030 dasturini amalga oshirishda yoshlarning o'rni mavzusida onlayn konferensiyasi  bo'lib o‘tdi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi AKT maktabida bo‘lib o‘tgan tadbirda,  O'zLiDeP partiyasi tashabbusi bilan O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, Axborot-texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Oliy va o‘rta-maxsus ta’lim vazirligi, Toshkent shahridagi Yeoju texnika instituti, “Art Craft” kompaniyasi va boshqa tashkilotlar  vakillari ishtirok etdi.
Konferensiya doirasida frilanserlik orqali yoshlar bandligini ta'minlash, IT Park faoliyatini takomillashtirish va uning samaradorligini oshirish, axborot texnologiyalari sohasidagi qonunchilikni yanada takomillashtirish va raqamli ta'lim istiqbollari kabi mavzularda yosh olimlarning, qolaversa, soha vakillarining ilmiy maqolalari chop etilishi rejalashtirilgan.

• Роль молодежи в реализации программы «Цифровой Узбекистан – 2030»
Сегодня, 27 октября в Специализированной школе по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий прошла онлайн-конференция под названием «Роль молодежи в реализации программы «Цифровой Узбекистан-2030» в рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Стратегии «Цифровой Узбекистан — 2030» и мерах по его эффективному исполнению».
В данном мероприятии приняли участие по инициативе партии УзЛиДеП депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства высшего и среднего специального образования, Технического института Ёджу в Ташкенте, компании «Art Craft» и других организаций.
В ходе конференции были обсуждены планы по обеспечению занятости молодежи путем фрилансерской деятельности, совершенствованию и повышению эффективности деятельности IT Park, дальнейшему совершенствованию законодательства в сфере информационных технологий и вопросы по публикации научных статей молодых ученых, а также представителей данной сферы по перспективным направлениям цифрового образования.