• Namangan viloyatida 12 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari ochildi
2020 yil “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”da axborot kommunikatsiya texnologiyalari sohasida bir qator yirik loyihalar amalga oshirildi. Joriy yil 28 aprelda davlatimiz rahbarining “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlari qabul qilindi.
Ushbu hujjatlarda belgilangan vazifalarni bajarish maqsadida bugun   15 dekabr kuni Namangan viloyatidagi barcha shahar va tumanlarida 12 ta  Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari ish faoliyatini boshladi.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari yangi zamonaviy ta’mirlanib, mebel, kompyuter va orgtexnika qurilmalari bilan jihozlandi.
Ularning umumiy maydoni 3 ming 817 kv.metrni tashkil etib, mebel jihozlari, ortexnika va 490 ta zamonaviy kompyuter bilan jihozlangan.
Markazlarning barchasi 15 dekabr kuni Namangan shahri va tumanlarida tantanali ochildi.
Tantanali ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Sh.Egamberdiyev, Namangan viloyati hokimi Sh.Abdurazzaqov, shahar va tumanlar hokimlari, vazirlik mas’ul xodimlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari qatnashdilar.
Tadbirlarda ommaviy axborot vositalari vakillari, blogerlar, yosh dasturchilar, axborot texnologiyalarini o‘rganish istagida bo‘lgan yoshlar ishtirok etdilar.

• В Наманганской области открылись 12 Учебных центров цифровых технологий
В Год развития науки, просвещения и цифровой экономики в сфере информационно-коммуникационных технологий реализован ряд масштабных проектов.
28 апреля 2020 года было принято постановление Президента «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства».
С целью реализации определенных в документе задач сегодня, 15 декабря в городе Намангане и во всех районах открылись 12 Учебных центров цифровых технологий.
Учебные центры цифровых технологий были отремонтированы в соответствии с современными требованиями. Общая площадь учебных центров составляет 3 тысячи 817 квадратных метров, и они оснащены мебелью, оргтехникой и 490 современными компьютерами.
В торжественной церемонии открытия приняли участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ж. Эгамбердиев, хоким Наманганской области Ш. Абдураззаков, хокимы городов и районов, ответственные лица Министерства, представители государственных органов и общественных организаций.
В мероприятиях также приняли участие представители средств массовой информации, блогеры, юные программисты, молодежь, интересующаяся информационными технологиями.