• Bog‘dod tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Farg‘ona viloyati, Bog‘dod tumanida “O‘zbekiston pochtasi” AJ Farg‘ona filiali binosida tashkillangan navbatdagi Raqamli texnologiyalari o‘quv markazi ochildi.
Ushbu markaz viloyatdagi yettinchi markaz bo‘lib bugungi kunga qadar viloyatning Qo‘qon, Marg‘ilon shaharlarida va Dang‘araYozyovon, FurqatBuvayda, So‘x tumanlarida takshil etilib foydalanishga topshirilgan.
Ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati G. Saidg‘aniyeva, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish Farg‘ona viloyati xududiy boshqarmasi, tuman hokimligining rahbar va xodimlari, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasidagi faoliyat yuritayotgan korxona va tashkilotlari va keng jamoatchilik vakillari hamda mahalliy yoshlar ishtirok etishdi.
Markazda ko‘rkam va shinam xonalar tashkillashtirilgan, zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlandi hamda yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulanib yoshlarga barcha kerakli sharoitlar yaratb berildi.
O‘quv markazida yiliga Bog‘dod tumanining ikki mingga yaqin yoshlariga axborot texnologiyalari, dasturlash asoslari, robototexnika, zamonaviy raqamli texnologiyalarni o‘rgatish hamda bu sohada mutaxassislarni tayyorlash maqsad qilib belgilandi.

• В Багдадском районе открылся Учебный центр цифровых технологий
В Багдадском районе Ферганской области в здании Ферганского филиала АО «Узбекистон почтаси» открылся Учебный центр цифровых технологий.
Данный учебный центр является седьмым по счету Учебным центром цифровых технологий. До этого учебные центры были открыты в городах КокандМаргилан, а также в ДангаринскомЯзъяванском, ФуркатскомБувайдинском и Сохском районах Ферганской области.
В церемонии открытия приняли участие депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Г. Саидганиева, руководители и сотрудники территориального управления по Ферганской области, хокимията Багдадского района, представители предприятий и организаций, осуществляющих свою деятельность в сфере ИКТ, широкой общественности, а также местная молодежь.
В центре организованы все условия для обучения молодежи: просторные и светлые аудитории, оснащенные современным компьютерным оборудованием и высокоскоростной Интернет-связью.
В данном учебном центре планируется организовать и проводить учебные курсы для порядка двух тысяч молодых людей по направлениям информационных технологий, программирования, робототехники, современных цифровых технологий.