• O‘zbekiston va Qozon shahri IT Parklari o‘rtasida memorandum imzolandi
“Kazan Digital Week – 2021” xalqaro forumi doirasida IT Park xalqaro hamkorlar –  “MIZ Innopolis” AJ va Qozon IT Parki bilan o‘zaro anglashuv memorandumlarini imzoladi.
Uchrashuv davomida AJ “MIZ Innopolis” direktori axborot texnologiyalari sektori va ekotizimining o‘sishi va rivojlanishini hamda O‘zbekistonda IT Park tashkil etilganidan buyon istiqbolli startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlashini ko‘rib “IT Park Uzbekistan” bilan hamkorlik qilish muhimligini qayd etdi.
Uchrashuvda har ikki tomon rezidentlariga O‘zbekiston Respublikasi va Tatariston Respublikasi bozoriga chiqishda ko‘maklashish, milliy ishlab chiqaruvchilarning dasturiy mahsulotlari va xizmatlarini tashqi bozorlarga ishlab chiqish, ilgari surish, eksport qilish, rezidentlar faoliyati uchun shart-sharoitlarni rivojlantirish va takomillashtirish bo‘yicha tajriba almashish, tomonlarning innovatsiyalarga bag‘ishlangan forumlari, konferensiyalari, ko‘rgazmalari, seminarlari va boshqa tadbirlarini tashkil etish va ishtirok etish kabi yo‘nalishlar muhokama qilindi.
Bundan tashqari, “MIZ Innopolis” AJ bilan tuzilgan shartnoma doirasida IT sohasida kadrlarni qidirish, baholash, rag‘batlantirish va boshqarish bilan shug‘ullanadigan xodimlarning malakasini oshirishga ko‘maklashish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Shu bilan birga, 19-oktabrda, IT resident kompaniyalari uchun shartnoma asosida o‘quv moduli boshlanadi.
“IT Park Uzbekistan” va Qozon shahri “IT Park” yaqin orada axborot texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli tadbirlar va loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha  rejalar muhokama qilindi.
Ikkita muhim hamkorlik bitimining imzolanishi har ikki mamlakatning axborot texnologiyalari sektori va startap ekotizimini yangi bosqichga olib chiqishga va O‘zbekistondagi ishlab chiquvchilar va startap egalariga xalqaro bozorga chiqish uchun yangi imkoniyatlar yaratishga yordam beradi.

• Заключен меморандум между IT-парками Узбекистана и Казани
В рамках международного форума «Kazan Digital Week – 2021» IT Park заключил меморандумы о взаимопонимании с АО «MIZ Innopolis» и Казанским IT Park.
В ходе встречи директор АО «MIZ Innopolis», отметив рост ИКТ-сектора и развитие IT-экосистемы в Узбекистане, а также поддержку, оказываемым перспективным стартап-проектам с первых дней работы IT Park, подчеркнул важность сотрудничества с Технологическим парком программных продуктов и информационных технологий.
На встрече были обсуждены вопросы поддержки резидентов при выходе на рынки Узбекистана и Татарстана, производства, продвижения и экспорта программных продуктов и услуг национальных производителей, обмена опытом по созданию и совершенствованию условий для резидентов, организации инновационных форумов, конференций, выставок, семинаров и других мероприятий.
Помимо этого, в рамках соглашения с АО «MIZ Innopolis» была достигнута договоренность по поддержке кадров, занимающихся поиском, стимулированием и управлением кадров в сфере ИКТ. Также, начиная с 19 октября начался учебный модуль для компаний-резидентов.
Были обсуждены планы по совместной реализации масштабных мероприятий и проектов.
Заключение этих важных договоров позволит вывести IT-сектор двух стран и стартап-экосистему на новый уровень, создаст возможности для IT-производителей и стартаперов Узбекистана для выхода на международный рынок.