• IT xizmatlar sifati va qamrovini oshirish vazifasi qo‘yildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 14-aprel kuni axborot texnologiyalari sohasidagi natijalar va joriy yilgi vazifalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Bugun axborot texnologiyalari har bir jabhaga kirib borgan. Bu soha rivojlansa, boshqa sohalar ham ilgarilaydi, odamlarga qulayliklar oshadi.
Shu bois so‘nggi yillarda infratuzilmani yaxshilash, malakali mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha ko‘p ishlar qilindi. Xizmatlar sifati va ko‘lami sezilarli oshdi.
Misol uchun, aholi maskanlarini mobil internet bilan qamrab olish darajasi 2017-yilda 30 foiz bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunda 96 foizni tashkil etmoqda. Yoki 2017-yilda sohadagi eksport hajmi bor-yo‘g‘i 600 ming dollar bo‘lgan bo‘lsa, o‘tgan yili bu ko‘rsatkich 46 million dollarga, joriy yilning birinchi choragida esa 16 million dollarga yetgan.
IT-parklarda 11 ming nafardan ziyod yoshlar ishlamoqda. “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida o‘qib chiqqan yoshlar soha kelajagi uchun mustahkam poydevor yaratmoqda.
Lekin hali muammolar, ishga solinmagan imkoniyatlar ham  ko‘p. Jumladan, hududlarda optik tolali internet qamrovi va tezligi talab darajasida emas. Magistral avtomobil yo‘llarining atigi 38 foizi mobil internet bilan qamrab olingan. Sohaning rivojlanish holati hududlar kesimida bir maromda emas – IT xizmatlarning 90 foizi Toshkent shahriga to‘g‘ri keladi. Qoraqalpog‘iston, Andijon va Surxondaryoda bu boradagi ko‘rsatkichlar juda past. Ayrim vazirlik va idoralar eski, ishonchsiz va o‘zaro integratsiya qilinmagan axborot tizimlaridan foydalanib kelmoqda.
Yig‘ilishda shu kabi kamchiliklar ko‘rsatib o‘tilib, barcha tarmoq va hududlarda raqamlashtirishni jadallashtirish zarurligi qayd etildi.
Taraqqiyot strategiyasida raqamli iqtisodiyotni “drayver” sohaga aylantirib, IT xizmatlarni 2,5 barobar oshirish va eksportni 500 million dollarga yetkazish maqsadi belgilangan.
Davlatimiz rahbari buning uchun O‘zbekistonni mintaqaviy IT-markazga aylantirish kerakligini ta’kidladi.
Xizmatlar ko‘lamini muntazam kengaytirib borish, sohada eksport hajmini shu yil yakuniga qadar 100 million dollarga yetkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. IT-parklarga ko‘proq kompaniyalarni jalb qilish, masofaviy xizmatlar markazlari tashkil etish vazifasi qo‘yildi. Bu orqali yana 5 mingdan ziyod yoshlar yuqori daromadli ishga ega bo‘ladi.
Yig‘ilishda “Raqamli O‘zbekiston – 2030” dasturidagi loyihalar ijrosi ham tahlil qilindi. Joriy yil yakuniga qadar 404 ta hududiy va 133 ta tarmoq loyihasi ishga tushirilishi aytildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga yana 70 ta xizmatni Yagona interaktiv davlat xizmatlari portaliga kiritish topshirildi. Shu tariqa portaldagi jami xizmat turlari soni 376 ta bo‘ladi.
Shuningdek, pensiyaga ariza berish, shaxsiy guvohnoma olish, sug‘urtalash kabi yana 50 ta xizmatning mobil ilovasi yaratiladi. Bu orqali davlat xizmatidan onlayn foydalanuvchilar soni 4 millionga yetadi.
Telekommunikatsiya tarmog‘ini kengaytirish bo‘yicha ham vazifalar ko‘p. Xususan, bu yil 6 ming 800 ta yangi mobil stansiya o‘rnatish, 80 ta olis qishloqni aloqa tizimiga ulash, optik tolali aloqa qamrovini 80 foizga yetkazish, 60 foiz magistral yo‘llarni mobil internet bilan ta’minlash rejalashtirilgan. Toshkent viloyatida yuqori quvvatli Ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash markazi ishga tushiriladi.
“O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasini transformatsiya qilib, sifatli xizmatlar eksport qiluvchi yuqori texnologik kompaniyaga aylantirish, xalqaro reytinglar olish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Kiberxavfsizlikni kuchaytirish masalasiga ham e’tibor qaratildi. Barcha vazirlik va idoralarning axborot tizimlarini shu jihatdan tanqidiy o‘rganib, zarur choralar ko‘rish vazifasi qo‘yildi.

• Поставлена зачада повысить качество и расширить охват IT-услуг
Президент Шавкат Мирзиёев 14 апреля провел совещание по достигнутым результатам в сфере информационных технологий и задачам на текущий год.
Сегодня информационные технологии проникли во все сферы жизни. Во многом от развития данного сектора зависит прогресс в других направлениях, а также рост качества и комфорта жизни населения.
Поэтому в последние годы проделана масштабная работа по улучшению IT-инфраструктуры и подготовки кадров. Качество и объем услуг значительно возросли.
Например, если в 2017 году уровень охвата населенных пунктов мобильным интернетом составлял 30 процентов, то в настоящее время составляет 96 процентов. В 2017 году объем экспорта отрасли составлял всего 600 тысяч долларов, в прошлом году данный показатель достиг 46 миллионов долларов, а в первом квартале этого года - 16 миллионов долларов.
В IT-парках работают более 11 тысяч молодых людей. Молодежь, прошедшая обучение в рамках проекта «Один миллион программистов», закладывают прочный фундамент будущего отрасли.
Вместе с тем есть много проблем, неиспользованных возможностей. В частности, уровень покрытия оптоволоконным интернетом и скорость интернета в регионах остаются неудовлетворительными. Только 38 процентов автомагистралей покрыты мобильным интернетом. Состояние развития отрасли неравномерно по регионам – 90 процентов IT-услуг приходятся на Ташкент. Особенно сложно положение дел в Каракалпакстане, Андижане и Сурхандарье.
Некоторые министерства и ведомства используют устаревшие, ненадежные и неинтегрированные информационные системы.
На совещании отмечен еще ряд недостатков и подчеркнута необходимость ускорения цифровизации во всех отраслях и регионах.
В новой Стратегии развития поставлена цель увеличения объема IT-услуг в 2,5 раза и экспорта отрасли до 500 миллионов долларов.
Глава государства подчеркнул, что для этого необходимо превратить Узбекистан в региональный IT-центр.
Поручено постоянно расширять спектр услуг, до конца текущего года довести объем экспорта в отрасли до 100 миллионов долларов. Поставлена задача привлечь больше компаний в IT-парки, организовать центры дистанционных услуг. Благодаря этому более 5 тысяч молодых людей получат высокооплачиваемую работу.
На совещании также проанализирована реализация проектов в рамках программы «Цифровой Узбекистан – 2030». До конца текущего года будет запущено 404 региональных и 133 отраслевых проекта.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций поручено интегрировать в Единый портал интерактивных государственных услуг еще 70 услуг. Таким образом, общее количество услуг на портале составит 376.
Также будут созданы мобильные приложения еще для 50 услуг, таких как оформление пенсии, получение личных удостоверений, страхование. Это позволит увеличить количество онлайн-пользователей госуслуг до 4 миллионов.
Рассмотрены также вопросы расширения телекоммуникационных сетей. В частности, в этом году планируется установить 6,8 тысячи новых мобильных станций, подключить к сетям 80 отдаленных сел, довести охват оптоволокном до 80 процентов, обеспечить 60 процентов автомобильных дорог мобильным интернетом. В Ташкентской области будет запущен Центр хранения и обработки данных большого объема.
Даны поручения по трансформации АК «Узбектелеком» в высокотехнологичную компанию, экспортирующую качественные услуги, получению ею международного рейтинга.
Также затронут вопрос усиления кибербезопасности. Поставлена   задача критически изучить информационные системы всех министерств и ведомств и принять необходимые меры.
Еще одним приоритетом в сфере является развитие науки и образования.
Сегодня для цифровизации экономики требуется еще 12 тысяч высококвалифицированных специалистов. В связи с этим предложено преобразовать Ташкентский университет информационных технологий в научно-образовательный кластер, создать современный университет IT-парка.