Bugun, 30-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli Farmoyishiga asosan, butun mamlakat bo‘ylab “Mahalla obodligi – yurt farovonligi” shiori ostida umumxalq xayriya hashari o‘tkazildi. Unda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi xodimlari faol ishtirok etdilar.
Ta’kidlash lozimki, ushbu xayrli tashabbus doirasida mahallalar, aholi yashash xonadonlari, ko‘p qavatli uy atroflari, guzar va xiyobonlar, ziyoratgoh va qabristonlar, ko‘cha va bolalar maydonchalarida keng obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlari olib boriladi. Shuningdek, ushbu tashabbus kam ta’minlangan, ijtimoiy himoyaga muhtoj, boquvchisini yo‘qotgan oilalar, yolg‘iz yashovchi hamda nogironli mavjud yurtdoshlarimiz holidan xabar olish, uy-joylarini ta’mirlashga ko‘maklash maqsadida tashkil etilgan.
Vazirlikning barcha tarkibiy tuzilmalari va hududiy boshqarmalari xodimlari hasharda faol ishtirok etdilar va xayriya hashari doirasida Vazirlik hududi obodonlashtirildi, yo'lak va ariqlar chiqindilardan tozalanib, tartibga keltirildi.

• Сотрудники Министерства ИКТ приняли участие во всенародном благотворительном хашаре
Сегодня, 30 апреля в соответствии с распоряжением Кабинета Министров Республики Узбекистан, прошел всенародный благотворительный хашар под девизом «Процветание махалли – благо страны». В нем приняли участие сотрудники Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций.
Следует отметить, что в рамках этой благотворительной инициативы по всей стране проводятся благоустроительные и озеленительные работы в махаллях, местах проживания граждан, территориях многоквартирных домов, общественных местах и остановках, улицах и детских площадках. Также данная инициатива организована в целях поддержки малоимущих, нуждающихся в социальной защите и потерявших кормильца семьях.
Все сотрудники Министерства, в том числе и территориальных управлений, приняли активное участие в хашаре: были благоустроены территории, очищены тротуары и арыки, приведены в порядок насаждения и зеленые зоны.
Проводимый с целью озеленения, благоустройства хашар является также прекрасной возможностью сформировать чувство единения, солидарности и дружбы в коллективе.