“Astrum” IT akademiyasi ikki qavatli bino zamonaviy jihozlangan bo‘lib, ta’lim va ishlab chiqarishni qamrab olgan klasterdir. Bu erda yoshlar avval dasturlashni o‘rganib, keyin shu sohada ishlaydi.
AKT Vaziri “Astrum” IT akademiyasining ish faoliyati, yaratilgan shart-sharoitlar va imkoniyatlari bilan tanishdi.
Hozirda “Astrum” IT akademiyasi hududidagi mavjud infratuzilmani yanada rivojlantirish zamonaviy oshxona, yotoqxona va kovorking-markazini qurish  bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Shu bilan birga, IT sohasini rivojlantirish maqsadida Toshkent viloyati, Yuqori Chirchiq tumani hududida “Astropolis” massivini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.

• Обсуждены вопросы дальнейшего расширения IT-академии «Astrum»
Сегодня, 30 апреля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов посетил IT-академию «Astrum», расположенную в Юкорчирчикском районе.
IT-академия «Astrum» представляет собой образовательный и производственный кластер в виде оснащенного современной техникой двухэтажного здания. Молодежь здесь в начале обучается программированию и затем вовлекается в рабочий процесс.
Министр ИКТ ознакомился с деятельностью, условиями и возможностями IT-академии «Astrum».
В настоящее время для дальнейшего развития существующей инфраструктуры на территории IT-академии «Аструм» запланировано строительство современной столовой, общежития и коворкинг-центра.
Вместе с тем, в целях развития IT-сферы обсуждены вопросы создания «Астрополиса» в Юкори-Чирчикском районе Ташкентской области.