• IT-tadbirkorlarga berilgan imtiyozlardan samarali foydalanish va BPO yo‘nalishda faoliyatni yanada kengaytirish bo‘yicha takliflar berildi
Bugun, 7-may kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Farg‘ona viloyatiga tashrifi doirsida Farg‘ona shahridagi masofaviy xizmatlar eksporti BPO logistika markazi faoliyatini ko‘zdan kechirdi.
AKT vaziri Sh. Shermatovning Farg‘ona viloyatiga tashrifidan asosiy maqsad dasturlash xizmatlari hajmining aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan ulushini va eksportini oshirishga qaratilgan bo‘lib, hozirgi kunda Farg‘ona shahrida faoliyat olib borayotgan korxonalarni kengaytirish, qulay infrastrukturaga ega BPO markazlari tashkil etilib, ushbu markazlarni imtiyozli shartlarda foydalanishga berish, O‘zbekistondagi IT korxonalarga berilgan soliq imtiyozlar bilan tanishtirish hamda ularni qiynayotgan muammolari bo‘lsa, ularga qonuniy yechim topish masalasida suhbat olib borildi.
BPO markazlar tashkil etishdan asosiy maqsad – IT va logistika yo‘nalishidagi xizmatlarni Farg‘onadan turib AQSHga eksport qilishdan iborat.
Uchrashuvda AKT vaziri Sh. Shermatov yuqori maoshli IT kasblarni egallash evaziga yoshlarning bandligini oshirish ustuvor yo‘nalishlardan biri ekanini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida IT-tadbirkorlarga berilgan imtiyozlardan samarali foydalanish hamda markazning BPO yo‘nalishida o‘z faoliyatini kengaytirish bo‘yicha takliflar berildi.

• IT-предпринимателям даны предложения по эффективному использованию предоставленных льгот и дальнейшему расширению деятельности по BPO-направлению
Сегодня, 7 мая, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в ходе рабочей поездки в Ферганскую области ознакомился с деятельностью логистического центра по оказанию дистанционных услуг на экспорт (BPO).
Основная цель поездки Министра ИКТ Ш. Шерматова в Ферганскую область — изучить ситуацию с объемами производства программных услуг в регионе – их распределением среди населения и дальнейшим увеличением их доли и экспорта, организации BPO-центров с соответствующей инфраструктурой c дальнейшей передачей на льготной основе, ознакомить с предоставляемыми льготами для IT-предприятий, разрешения проблемных вопросов на законодательной основе.
Основная цель организации BPO-центров – экспорт логистических и IT-услуг из Ферганы в США.
На встрече Министр ИКТ Ш. Шерматов отметил, что одним из приоритетных направлений является повышение занятости молодежи путем освоения ими высокооплачиваемых IT-профессий.
В ходе встречи даны предложения по эффективному использованию предоставляемых льгот для IT-предпринимателей и расширению деятельности центра по BPO-направлению.