• Frilanserlar soliqlarni qanday to'laydi
Frilanser o’zini-ozi band qilgan shaxs maqomini olish uchun ariza berishi mumkin va har yili BHM (bazaviy hisoblash miqdori)ning 1 barobari miqdorida frilanserning o’zi ijtimoiy soliq to’lab boradi. E’tibor bering bu jismoniy shaxslarga solinadigan daromad solig‘i emas. O’zini-ozi band qilgan shaxs maqomi sizga banklardan kredit olish hamda keksalik davri uchun nafaqa olish imkoniyatlarini beradi.
O’zini-ozi band qilgan shaxs maqomini olish
Davlat soliq qo’mitasiga shaxsan borgan holda, “Soliq” mobil ilovasi yoki YaIDXP (Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali) orqali onlayn tarzda ariza topshirishlari mumkin. O’z-o’zini band qilgan shaxslar to’g’risidagi barcha ma’lumotni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 23.12.2020 yildagi 806-son qarorida to’liq tanishib chiqishingiz mumkin.

• Как платить налоги?
Фрилансер может оформить статус самозанятого лица и каждый год по желанию оплачивать социальный налог в размере 1 БРВ (базовая расчетная величина). Обратите внимание, что это не подоходный налог с физических лиц.
Получение статуса самозанятого
Подать заявку можно онлайн через мобильное приложение “SoliqUz” или ЕПИГУ (Единый портал интерактивных государственных услуг) или обратившись лично в государственный налоговый комитет. С подробной информацией о самозанятых лицах можно ознакомиться в постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23.12.2020 г. за № 806