• AKT vaziri AQSHda BMT Bosh kotibining o‘rinbosari-“Iqtisodiy va ijtimoiy masalalar bo‘yicha departamenti”(UN DESA) rahbari - bilan uchrushuv o‘tkazdi
20.06.2022
Bugun 20 iyun kuni AKT vaziri AQSH bilan AKT sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, IT-sohasidagi yetakchi kompaniyalar bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish hamda yangi kompaniyalar bilan hamkorlik o‘rnatish maqsadida Amerika Qo‘shma Shtatlariga bordi.
Tashrifdan asosiy maqsad, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida joriy yilning 14 aprel kuni axborot texnologiyalari sohasidagi natijalar va joriy yilgi vazifalar muhokamasi yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga O‘zbekistonni mintaqaviy IT-xabga aylantirish bo‘yicha berilgan topshiriqlarni amalga oshirishdir.
Tashrifning ilk kunida  AKT vaziri Sh. Shermatov BMT Bosh kotibining iqtisodiy va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Liu Jenmin bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida BMT Bosh kotibi o‘rinbosari--“Iqtisodiy va ijtimoiy masalalar bo‘yicha departamenti”(UN DESA) rahbari, Liu Jenmin tomonidan mamlakatimizda AKT sohasini rivojlantirishga qaratilgan ishlar hamda ushbu sohada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev boshchiligida amalga oshirilayotgan keng ko‘llamli ijobiy o‘zgarishlarni yuqori darajadaligini e’tirof etdi.
Bunda, Davlat Rahbari tomonidan olib borilayotgan oqilona siyosat natijasida mamlakatda davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifati oshganligi, AKT sohasida inson kapitali mustahkamlanayotganligi va telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish yo‘nalishidagi olib borilayotgan ishlar alohida e’tibordaligi ta’kidlandi.
Jumladan, O‘zbekiston jahonning qator reytinglarida yuqori pog‘onadagi o‘rinlardan joy olayotgani hamda kelajakda amalga oshirilayotgan ishlar natijasida O‘zbekiston mintaqada yirik IT-xabga aylanishini ta’kidladi.
Shu bilan birga, AKT vazir Sh. Shermatov BMTning Iqtisodiy va ijtimoiy masalalar bo‘yicha departamenti tomonidan har 2 yilda e’lon qilinadigan Elektron hukumatni rivojlantirish indeksi (E-government Development Index)da yuqori pog‘onalarni egallash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarga alohida to‘xtaldi.
Shuningdek, uchrashuv davomida o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash masalalariga e’tibor qaratildi.

• Министр ИКТ встретился с заместителем Генерального секретаря ООН - главой Департамента по экономическим и социальным вопросам (UN DESA) в США
20.06.2022
20 июня министр ИКТ посетил Соединенные Штаты Америки с целью расширения сотрудничества с США в области ИКТ, дальнейшего развития сотрудничества с ведущими компаниями IT-сферы, а также налаживания сотрудничества с новыми компаниями.
Основная цель визита реализовать поручения Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева Министерству по развитии информационных технологий и коммуникаций по преобразованию Узбекистана в региональный IT-хаб, которые были озвучены на собрании, посвященном обсуждению результатов и текущих задач в сфере информационных технологий.
В первый день визита министр ИКТ Ш. Шерматов встретился с заместителем генерального секретаря ООН по экономическим и социальным вопросам Лю Чжэньмином.
В ходе встречи заместитель генерального секретаря ООН – руководитель департамента по экономическим и социальным вопросам (UN DESA) Лю Чжэньмин рассказал о работе, направленной на развитие ИКТ в нашей стране, а также о деятельности Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзияева в этой сфере и отметил высокий уровень осуществляемых под его руководством широкомасштабных позитивных изменений.
При этом отмечалось, что в результате проводимой Главой государства разумной политики в стране повысилось качество предоставления государственных услуг, укрепляется человеческий капитал в сфере ИКТ, особое внимание уделяется проводимой работе в направлении развития телекоммуникационной инфраструктуры.
В частности, он отметил, что Узбекистан занимает высокие позиции в ряде мировых рейтингов, и в результате осуществляемой в будущем работы Узбекистан станет крупным IT-хабом в регионе.
В то же время министр ИКТ Ш.Шерматов остановился на работе, проделанной для того, чтобы занять высокие позиции в индексе развития электронного правительства (E-government Development Index), который публикуется каждые 2 года Департаментом ООН по экономическим и социальным вопросам.