Digital-operator butun O‘zbekiston bo‘ylab aloqa sifatini yaxshilagan holda tarmoqni kengaytirishda davom etmoqda. Birgina yozda Beeline Uzbekistan 430dan ziyod yangi baza stansiyalarini (BS) ishga tushirdi. Hammasi bo‘lib esa, yil boshidan buyon kompaniya tarmog‘i turli standartlardagi 1 350 dan ziyod BS bilan to‘ldirildi, bu esa Beeline mobil tarmog‘ining qamrovi va sig‘imini sezilarli darajada yaxshiladi. Afzallik mobil internetning yuqori tezligiga ega 4G texnologiyasiga beriladi.
Yangi uskunalar ko‘pincha abonentlar soni va ular tomonidan yaratilgan trafik tez o‘sib borayotgan joylarda o‘rnatiladi, bu esa tarmoqni kengaytirishni talab qiladi. Shuningdek, mobil aloqa va internet birinchi marta kirib kelayotgan aholi punktlarida baza stansiyalari qurilmoqda. Ammo respublikada ularning soni tobora kamayib bormoqda: Beeline O‘zbekistondagi faoliyati davomida allaqachon 14 000 dan ortiq BSni efirga chiqargan.
Operator yuqori tezlikdagi 4G tarmog‘ini kengaytirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Faqatgina joriy yilning iyun va iyul oylarida Toshkent shahri va Toshkent viloyatida, shuningdek, Andijon, Buxoro, Jizzax, Navoiy, Namangan, Qashqadaryo, Samarqand, Sirdaryo, Surxondaryo, Farg‘ona, Xorazm viloyatlarida va Qoraqalpog‘istonda ushbu standartdagi yangi baza stansiyalari ishga tushirildi. 330 ta aholi punkti 4G texnologiyasidan foydalangan holda yuqori tezlikda ma’lumotlarni uzatish xizmati bilan ta’minlandi. Ilgari aloqa mavjud bo‘lmagan borish qiyin beshta qishloq aholisi endi Beeline aloqasi sifatini baholay olishlari mumkin bo‘ladi.
Digital-operator tarmoqni soha vazirligi bilan yaqin hamkorlikda rivojlantirmoqda.
– Vazirligimiz mamlakatimizda operator va provayderlarning faoliyat yuritishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish uchun barcha imkoniyatlarni ishga solmoqda. Shu bilan birga, ko‘rsatilayotgan xizmatlar qamrovini kengaytirishni va sifatini oshirishni ulardan so‘raymiz. Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad – aholi va tadbirkorlarning ehtiyojlarini qondirish uchun yuqori tezlikdagi, sifatli mobil internet bilan ta’minlash. Bizning qo‘shma loyihalarimiz zamirida ana shu intilish yotadi, – dedi O‘zbekiston axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov.
Hozirda operator aloqasidan mamlakat aholisining 92 foizdan ortig‘i, 4G tarmog‘idan 70 foizgacha foydalana oladi, yil boshidan buyon bu ko‘rsatkich 8 foizga oshdi.
«Biz barcha mijozlarimiz yuqori tezlikdagi mobil internet imkoniyatlaridan foydalanishlarini istaymiz. Shu sababli, 4G tarmog‘ining jadal rivojlanishi ortib borayotgan sur’atlarda davom etadi. Zamonaviy raqamli texnologiyalar hatto mamlakatning eng chekka aholi punktlarida ham mavjud bo‘ladi», — deya sharhlaydi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andjey Malinovski.
Beeline Uzbekistan’ning yangi baza stansiyalari o‘rnatilgan manzillarning batafsil ro‘yxati bilan www.beeline.uz saytida tanishish mumkin.
***
Unitel MCHJ 2006 yilning 12 sentabrdan boshlab Beeline Uzbekistan savdo belgisi ostida xizmatlar ko‘rsatib kelmoqda. Beeline Uzbekistan bosh qarorgohi Amsterdam (Niderlandiya) shahrida joylashgan VEON xalqaro telekommunikatsiya xoldingi tarkibiga kiradi.
VEON 8 mamlakatda 220 milliondan ortiq obunachiga ega global telekommunikatsiya va internet xizmatlarining provayderi. Uning aksiyalari NASDAQ va Euronext Amsterdam fond bozorlarida joylashgan.
Beeline Uzbekistan'da 1.6 mingga yaqin xodim ishlaydi. 2006 yildan buyon O‘zbekiston bozoriga kirishi bilan VEON mamlakat telekommunikatsiya sohasiga 1.2 milliard AQSH dollaridan ortiq sarmoya kiritdi. Beeline SB'ning O‘zbekistondagi faoliyati davomida 1.8 milliard dollardan ortiq soliq to‘langan.

• Beeline Uzbekistan за полгода запустил более 1350 базовых станций
Digital-оператор продолжает расширять сеть, улучшая качество связи на всей территории Узбекистана. Только летом Beeline Uzbekistan ввел в строй свыше 430 новых базовых станций (БС). Всего же с начала года сеть компании пополнилась более 1 350 БС разных стандартов, что позволило значительно улучшить покрытие и ёмкость мобильной сети Beeline. Преимущество отдается технологии 4G с высокими скоростями мобильного интернета.
Новое оборудование устанавливается чаще всего в тех местах, где быстрее растет число абонентов и генерируемого ими трафика, а значит, требуется расширение сети. Кроме того, базовые станции строятся в населенных пунктах, куда мобильная связь и интернет приходят впервые. Но их в республике все меньше: за время своей работы в Узбекистане Beeline вывел в эфир уже более 14 000 БС.
Особое внимание оператор уделяет расширению скоростной сети 4G. Только в июне и июле текущего года новые базовые станции этого стандарта запущены в Ташкенте и Ташкентской области, а также в Андижанской, Бухарской, Джизакской, Навоийской, Наманганской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Ферганской, Хорезмской областях и Каракалпакстане. Высокоскоростным сервисом передачи данных по технологии 4G были обеспечены 330 населённых пунктов. Жители пяти труднодоступных сёл, где ранее полностью отсутствовала связь, теперь смогут по достоинству оценить качество связи Beeline.
Digital-оператор ведёт развитие сети в тесном взаимодействии с отраслевым министерством.
«Наше министерство делает все возможное, чтобы создать благоприятные условия для работы операторов и провайдеров в стране. Наряду с этим, мы их просим расширять охват и улучшать качество оказываемых услуг. Основная цель - предоставление высокоскоростного, качественного мобильного интернета для удовлетворения потребностей населения и предпринимателей. Именно это стремление лежит в основе наших совместных проектов», – отмечает министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана Шерзод Шерматов.
В настоящее время связь оператора доступна более 92% населения страны, сеть 4G – 70 процентам, с начала года этот показатель увеличен на 8%.
«Мы хотим, чтобы возможностями высокоскоростного мобильного интернета пользовались все наши клиенты. Поэтому интенсивное развитие сети 4G продолжится с нарастающим темпом. Современные digital-технологии будут доступны даже в самых отдаленных населенных пунктах страны», – комментирует генеральный директор Beeline Uzbekistan Анджей Малиновски.
ООО Unitel предоставляет услуги под торговой маркой Beeline Uzbekistan с 12 сентября 2006 года. Beeline Uzbekistan является частью международного телекоммуникационного холдинга VEON со штаб-квартирой в Амстердаме (Нидерланды).
VEON – глобальный провайдер телекоммуникационных и интернет-услуг с более чем 220 млн абонентов в 8 странах мира. Его акции котируются на фондовых рынках NASDAQ и Euronext Amsterdam.
В Beeline Uzbekistan работают около 1.6 тысячи сотрудников. С 2006 года с выходом на рынок Узбекистана VEON инвестировал в телекоммуникационную индустрию страны более 1.2 млрд долларов США. За время своей деятельности под ТМ Beeline в Узбекистане было уплачено налогов на сумму свыше 1.8 млрд долларов.