• “Aqlli va xavfsiz shaharlar: eng yaxshi amaliyot va yechimlar” xalqaro raqamli rivojlanish tadbiri o'tkazildi
Samarqand shahrida bo‘lib o‘tayotgan “ICTWEEK Uzbekistan 2022” axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi doirasida  “Aqlli va xavfsiz shaharlar: eng yaxshi amaliyot va yechimlar” mavzusida  tadbir bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbir Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzuridagi “Raqamli iqtisodiyot tadqiqotlari markazi” davlat muassasasi tomonidan tashkil etildi va tadbirga xorijiy davlatlardan mehmonlar taklif qilindi.
Raqamli iqtisodiyot sohasini rivojlantirish va raqamli texnologiyalarni har bir sohaga jalb qilish masalalarida rivojlangan mamalakatlardan aqlli va xavfsiz shaharlar tajribasini o‘rganish muhimdir.
Anjuma davomida ishtirokchilar va mehmonlarga “O‘zbekiston Respublikasida alohida hududlar misolida “Aqlli shahar”ni raqamli transformatsiyalash tajribasi”, “Alohida mintaqalar misolida Rossiyada “Aqlli shahar”ni raqamli o‘zgartirish tajribasi”, “Raqamli transformatsiya texnologiyalari bo‘yicha tajriba almashish va ularni O‘zbekiston Respublikasi va Rossiyaning yetakchi texnologiya kompaniyalari tomonidan “aqlli shahar” yo‘nalishida qo‘llash holatlari”, “Aqlli shahar” raqamli transformatsiya yo‘nalishlari bo‘yicha ekspert guruhlarining strategik sessiyasi” va “Aqlli shahar” raqamli transformatsiyasining xalqaro tajribasi” mavzularida ma’ruzalar tashkil etildi.
Tadbir davomida ishtirokchilar va mehmonlarning qiziqtirgan savollariga mutaxassislar tomonidan atroflicha javoblar berildi.
Ushbu tadbir mamlakatimizda strategik sessiya ishtirokchilarida “Aqlli shahar” yo‘nalishidagi dolzarb muammolar va ularni hal etish bo‘yicha mavjud yondashuvlar haqida chuqur tushunchani shakllantirishga hamda O‘zbekiston Respublikasida 2023-2024-2030-yillarda amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan “Aqlli shahar” raqamli transformatsiya yo‘nalishlari bo‘yicha asosiy tashabbus va loyihalarni shakllantirishga xizmat qiladi.

• Состоялось международное мероприятие по цифровому развитию ”Умные и безопасные города: лучшие практика и решения"
Мероприятие было организовано государственным учреждением “Центр исследований цифровой экономики” при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций, где были приглашены гости из зарубежных стран.
В вопросах развития цифровой экономики и внедрения цифровых технологий в каждую сферу деятельности важно перенять опыт умных и безопасных городов  развитых стран.
В ходе конференции участникам  были продемонстрированы   проекты “Опыт цифровой трансформации “Умного города” на примере отдаленных регионов в Республике Узбекистан”, “Опыт цифровой трансформации “Умного города”  на примере отдельных регионов в России”, “Обмен опытом в области технологий цифровой трансформации и их применение ведущими технологическими компаниями Республики Узбекистан и России в направлении “Умного города”. Стратегическая сессия экспертных групп по направлениям цифровой трансформации ”Умного  города” и "Международный опыт цифровой трансформации “Умного города”.
Данное мероприятие будет способствовать формированию у участников сессии в нашей стране глубокого понимания актуальных проблем  “Умного города” и существующих подходов к их решению, а также формирование основных инициатив и проектов по направлениям цифровой трансформации “Умный город”, которые могут быть реализованы в Республике Узбекистан в 2023-2024-2030 годах.