• “Toyota Tsusho Corporation” hamda "O'zbektelekom" AK o'rtasida umumiy qiymati 150 mln dollaridan ortiq miqdoridagi shartnoma imzolandi
“ICTWEEK-2022” AKT haftaligi doirasida AKT vaziri Sherzod Shermatov Yaponiya ichki ishlar va kommunikatsiyalar vazirligi Global strategiyalar byurosi Bosh direktori o‘rinbosari Yukio Teramura hamda Yaponiyaning “Toyota Tsusho Corporation”, NEC va IIJ kompaniyalari vakillari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlik doirasida amalga oshirilgan ishlar, hamkorlikning yangi yo‘nalishlari hamda AKT sohasini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
“Toyota Tsusho Corporation” hamda "O'zbektelekom" AK o'rtasida umumiy qiymati 150 mln dollaridan ortiq miqdoridagi shartnoma imzolandi.
Ushbu loyihalar o‘zbek tomon uchun ham yapon tomon uchun ham juda muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlab o‘tildi.
Kelgusida nafaqat telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish, balki, bugungi kunda dolzarb bo‘lgan, bir nechta ishchi o‘rinlarini yaratishni ko‘zda tutuvchi IT xizmatlar autsorsingi – BPO xizmatlarini rivojlantirish yo‘nalishida yapon kompaniyalari bilan hamkorlikni rivojlantirishga asosiy urg‘u berildi.
Shu bilan birga, Yapon tomoni IT-sohasini rivojlantirishda yangi texnologiyalarni O‘zbekistonda joriy etish, kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha hamkorlik qilishga tayyorligi ma’lum qilindi.

• Между ”Toyota Tsusho Corporation" и АК "Узбектелеком" подписан контракт на общую сумму более 150 млн долларов
В рамках Недели ИКТ ”ICTWEEK-2022 “ министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзод Шерматов  встретился с заместителем генерального директора бюро Глобальных стратегий Министерства внутренних дел и коммуникаций Японии Юкио Терамурой, а также с представителями японских компаний “Toyota Tsusho Corporation”, NEC и IIJ.
На встрече была обсуждена проделанная  работа, в рамках двустороннего сотрудничества, новые направления сотрудничества, а также вопросы развития сферы ИКТ.
Между ”Toyota Tsusho Corporation" и АК " Узбектелеком " подписан контракт на общую сумму более 150 млн долларов.
Было отмечено, что эти проекты имеют большое значение как для узбекской стороны, так и для японской.
Основной акцент был сделан на развитии сотрудничества с японскими компаниями в сфере  развития услуг BPO – аутсорсинга ИТ-услуг, который предусматривает не только развитие телекоммуникационной инфраструктуры в будущем, но и создание нескольких рабочих мест, что актуально на сегодняшний день.
В то же время, японская сторона выразила готовность сотрудничать в развитии IT-сферы по внедрению в Узбекистане новых технологий, подготовке и повышению квалификации кадров.