• Jizzaxda yosh dasturchilar Forumi o‘tkazildi
Yosh dasturchilar Forumi 16-25 yosh toifasi bo‘yicha AKT sohasiga qizqadigan, raqamli texnologiyalarni endi o‘rganayotgan umumtaʼlim maktablaridagi yuqori sinf o‘quvchilari va oliy taʼlim muassasalari talabalari hamda yosh frilanserlar o‘rtasida o‘tkazilib, AKT sohasida yoshlarning bilim va malakasini oshirish, frilanserlikni ommalashtirish, startap loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etildi.
Forum ikkita bosqichdan iborat bo‘lib, birinchi bosqichda Respublikamizning AKT sohasidagi eng yetuk mutaxassilar ishtirokida kichik guruhlarda master-klasslar, amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi. Forumning ikkinchi bosqichida ishtirokchilar “Mobil ilovalar”, “Grafik dizayn”, “Veb saytlarni yaratish”, “Robototexnika” yo‘nalishlari bo‘yicha amalga oshirgan ishlanmalarini taqdim etdilar.
Taqdim etilgan ishlanmalarni baholashda hakamlar tomonidan loyihasining dolzarbligi, aniqligi, kreativligi, hayotga tatbiq etish usullariga alohida eʼtibor qaratildi. Tanlov natijalari bo‘yicha 4 ta yo‘nalish bo‘yicha jami 10 ta nominatsiyada g‘oliblari aniqlandi.

• В Джизакской области прошел Форум молодых программистов
Форум был организован территориальным управлением Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Джизакской области в сотрудничестве с Агентством по делам молодежи, филиалом IT Park в городе Джизак.
Основная цель проведения Форума — повышение знаний, квалификации и популяризация фрилансерства среди молодежи в IT-сфере, поддержка стартап-проектов. В Форуме приняли участие ученики старших классов общеобразовательных школ, студенты вузов и фрилансеры в возрасте 16-25 лет, интересующиеся IT-сферой и делающие первые шаги в изучении цифровых технологий.
Сам форум прошел в два этапа. На первом этапе в небольших группах были проведены мастер-классы, практические занятия с участием ведущих специалистов в сфере ИКТ. На втором этапе участники представили свои разработки в области мобильных приложений, графического дизайна, разработки веб-сайтов, робототехники.
В ходе оценки представленных работ члены жюри особое внимание обращали на такие аспекты проекта, как актуальность, целевая конкретность, креативная составляющая и методы воплощения в жизнь. По итогам конкурса были определены победители в 10 номинациях по четырем направлениям.