• Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi tashkil etildi
Shu munosabati bilan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan  birgina Samarqand viloyatida Kattaqurg‘on shahrida, SamarqandToyloqUrgut va Oqdaryo tumanlarida jami 5 ta Raqamli o‘quv texnologiyalari markazlari tashkil etilgan.
Ushbu markazlarda zamonaviy raqamli texnologiyalar, elektron tijorat, dasturlash, robototexnika asoslari bo‘yicha mahalliy yoshlarni o‘rgatuvchi o‘quv kurslari uchun kompyuter sinflari, kibersportga yoshlarni jalb qilish, ushbu yo‘nalish bo‘yicha musobaqalarni o‘tkazish maqsadida kibersport zallari ham tashkil etilib faoliyat ko‘rsatmoqda.
Viloyatdagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarining oltinchisi Pastdarg‘om tumanida tashkil qilindi va ushbu markaz zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlandi.
2020 yilning 7 noyabr kuni markazning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi, vazirlik tizimidagi korxona va tashkilotlarning viloyat bo‘linmalari, Pastdarg‘om tuman hokimligining rahbar va xodimlari, tuman faollari hamda mahalliy yoshlar ishtirok etishdi.

• В Пастдаргомском районе Самаркандской области открылся Учебный центр цифровых технологий
В связи с этим Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в Самаркандской области были открыты Учебные центры цифровых технологий в городе Каттакурган, а также в СамаркандскомТайлакскомУргутском и Акдарьинском районах.
В учебных центрах организованы компьютерные залы для обучения местной молодежи современным цифровым технологиям, основам электронной коммерции, программирования, робототехники. Также организованы залы киберспорта для привлечения молодых людей к киберспорту, проведения соревнований по данной дисциплине.
Шестой по счету Учебный центр цифровых технологий открылся в Пастдаргомском районе и оснащен современным компьютерным оборудованием.
7 ноября 2020 года прошла церемония открытия центра. В нем приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Самаркандской области, региональных отделов подведомственных предприятий и организаций, хокимията Пастдаргомского района, районные активисты, а также местная молодежь.