• “mGovAward” tanlov g‘oliblari aniqlandi
Joriy yilning 11 noyabr kuni videokonferensiya shaklida O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida mGovAward eng yaxshi davlat mobil ilovasini ishlab chiqish bo‘yicha tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi o‘tkazildi.
Eslatib o‘tamiz, mGovAward eng yaxshi davlat mobil ilovalarini ishlab chiqish bo‘yicha tanlov IT Park tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ko‘magida Birlashgan Arab Amirliklari Davlat ishlari vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tanlov jarayoni 2019 yil 26 sentabr kuni boshlandi. Unda ishtirok etish uchun jami 260ta arizalar taqdim etildi, ulardan 97tasi saralab olindi. Final bosqichida ishtirok etish uchun ta’lim, sog‘liqni saqlash, turizm va biznesni rivojlantirish sohalarida mobil ilovalarni ishlab chiqqan yettita jamoalar vakillari tanlab olindi.
Ovoz berish natijalariga ko‘ra, g‘olib masofaviy ta’lim uchun Roboteach ilovasini ishlab chiqqan jamoa bo‘ldi. Ikkinchi o‘rin Imam Bukhari mobil ilovasi yaratuvchilariga topshirildi, uchinchi o‘rin esa imkoniyati cheklangan insonlarga yordam berish uchun Sahiya ilovasini ishlab chiqqan dasturchilarga nasib etdi. Tanlov g‘olib va sovrindorlarining yutuq miqdorlari mos ravishda 50 ming30 ming va 20 ming dollarni tashkil etdi.

• Определены победители конкурса «mGovAward»
11 ноября текущего года в формате видеоконференции прошла церемония награждения победителей конкурса на разработку лучшего государственного мобильного приложения «mGovAward» среди студентов высших учебных заведений Узбекистана.
Напомним, что конкурс на разработку лучших государственных мобильных приложений «mGovAward» был организован IT Park при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с Министерством по делам Правительства Объединенных Арабских Эмиратов.
Конкурс стартовал 26 сентября 2019 года. Всего для участия в конкурсе было подано 260 заявок, 97 из которых были отобраны для участия в конкурсе. В финал вошли представители команд, разработавших семь мобильных приложений в сферах образования, здравоохранения, туризма и развития предпринимательской деятельности.
По итогам народного голосования победителем стала команда, разработавшая приложение Roboteach для дистанционного обучения. Второе место досталось создателям мобильного приложения Imam Bukhari (Seven Pirs) для посещения святынь, а третье – разработчикам приложения Sahiya  для оказания помощи людям с ограниченными возможностями. Суммы выигрышей победителей и призеров конкурса составили 50 тысяч30 тысяч и 20 тысяч долларов соответственно.