• Farg‘ona viloyati Buvayda tumanida Raqamli texnologiyalar markazi ochildi
Shu munosabat bilan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan  birgina Farg‘ona viloyatida Marg‘ilon va Quqon shaharlarida, Dang‘ara va So‘x tumanlarida jami 4 ta Raqamli o‘quv texnologiyalari markazlari tashkil etilgan.
Viloyatdagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarining beshinchisi Buvayda tumanida tashkil qilindi va ushbu markaz zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlandi.
Markazning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Farg‘ona viloyati hududiy boshqarmasi, mahalliy deputatlar, tuman hokimligining vakillari hamda tuman faollari va yoshlari ishtirok etishdi.
Mazkur markaz yuqori tezlikdagi Internet aloqa va zamonaviy jihozlar bilan ta’minlangan bo‘lib, kompyuterdan samarali foydalanish, dasturlash asoslari, veb dizayn asoslari, kompyuter grafikasi, robototexnika kabi ixtisoslashgan o‘quv kurslar uchun mo‘ljallangan.
Ushbu markazlarda zamonaviy raqamli texnologiyalar, elektron tijorat, dasturlash, robototexnika asoslari bo‘yicha mahalliy yoshlarni o‘rgatuvchi o‘quv kurslari uchun kompyuter sinflari, kibersportga yoshlarni jalb qilish, ushbu yo‘nalish bo‘yicha musobaqalarni o‘tkazish maqsadida kibersport zallari ham tashkil etilib faoliyat ko‘rsatmoqda.

• В Бувайдинском районе Ферганской области открылся Центр цифровых технологий
В связи с этим Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в Ферганской области были открыты Учебные центры цифровых технологий в городах Маргилан и Коканд, а также в Дангаринском и Сохском районах.
Пятый по счету Учебный центр цифровых технологий открылся в Бувайдинском районе и оснащен современным компьютерным оборудованием.
В церемонии открытия учебного центра приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Ферганской области, местные депутаты, представители районного хокимията, районные активисты, а также местная молодежь.
Данный центр, оснащенный высокоскоростной Интернет-связью и современным оборудованием, предназначен для проведения специальных учебных курсов по основам компьютерной грамотности, программирования, веб-дизайну, компьютерной графике, робототехнике.
В учебных центрах организованы компьютерные залы для обучения местной молодежи современным цифровым технологиям, основам электронной коммерции, программирования, робототехники. Также организованы залы киберспорта для привлечения молодых людей к киберспорту, проведения соревнований по данной дисциплине.