• Xonqa tumanida yangi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining ochilish marosimi o‘tkazildi
2020 yil 7 dekabr kuni Xorazm viloyatning Xonqa tumanida yangi Raqamli texnologiyalari o‘quv markazining tantanali ochilish marosimi o‘tkazildi.
Hozirda viloyatda Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari soni 9 tani tashkil qilib, mazkur markazlarda aholi va yoshlarning zamonaviy axborot texnologiyalari sohasida bilim egallashi hamda malaka oshirishini ta’minlash maqsadida kompyuterdan samarali foydalanish, dasturlash, veb-dizayn, kompyuter grafikasi asoslari kabi ixtisoslashgan o‘quv kurslari tashkil qilingan.
Markazning ochilishida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Baxromjon Olmatov, ishtirok etdi.
Markazda raqamli texnologiyalar, dasturlash, robototexnika yo‘nalishlarida o‘quv kurslari va kibersport to‘garaklarini yo‘lga qo‘yish uchun alohida xonalar tashkil qilindi.
Shuningdek markaz zamonaviy kompyuter texnikalari, mebel jihozlari va boshqa eng so‘ngi rusumdagi texnika vositalari bilan jihozlandi. O‘quv markazida aholi va yoshlarning zamonaviy axborot texnologiyalari sohasida bilim egallashlari hamda malakasini oshirishlari uchun zarur bo‘lgan barcha shart-sharoitlar yaratildi.
Kelgusida tuman yoshlari ushbu o‘quv markazida kompyuter savodxonligi, dasturlash, robototexnika, internetdan foydalanish, kibersport hamda boshqa bir qator yo‘nalishlarda bilimini oshiradilar. Shuningdek axborot texnologiyalari, dasturlash sohalarida innovatsion ishlanmalar yaratish, start-ap loyihalarini ishlab chiqish bilan shug‘ullanadilar.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish orqali o‘z iste’dodlarini to‘liq va har tomonlama namoyish etishlari va orzu istaklarini ro‘yobga chiqarishlariga imkon beradi.

• В Ханкинском районе Хорезмской области состоялось открытие нового Учебного центра цифровых технологий
7 декабря текущего года в Ханкинском районе Хорезмской области состоялась церемония открытия нового Учебного центра цифровых технологий.
В настоящее время в Хорезмской области уже создано 9 Учебных центров цифровых технологий, где организованы специальные учебные курсы по повышению компьютерной грамотности, обучению основам программирования, веб-дизайна, компьютерной графики с целью получения знаний и повышения квалификации населения и молодежи в сфере современных информационных технологий.
В церемонии открытия учебного центра принял участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Б. Олматов.
В центре организованы отдельные аудитории для обучения цифровым технологиям, программированию, робототехнике, а также для организации кружков по киберспорту.
Центр оснащен современной компьютерной техникой, мебельными принадлежностями и другими техническими средствами последней модели. В нем созданы все условия по получению знаний и повышению квалификации среди населения и молодежи в области ИКТ.
В дальнейшем местная молодежь будет повышать здесь свои знания в области компьютерной грамотности, программирования, робототехники, эффективного пользования интернетом, киберспорта и в других направлениях. Также они будут заниматься созданием инновационных разработок в сфере информационных технологий, программирования, разработкой стартап-проектов.
Учебный центр цифровых технологий создаст местной молодежи все условия для полноценной реализации своих талантов и дарований, осуществления своих замыслов, сделает содержательным их досуг.