• Toshkent viloyati Bekobod shahrida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi tashkil etildi
Yoshlarning ijodiy-intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish, ularni kompyuter texnologiyalari hamda dasturlash sohasida bilim va ko‘nikmalarini oshirish, axborot texnologiyalari sohasida yetuk mutaxassislarni tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida, Toshkent viloyatining Bekobod shahrida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi o‘z ish faoliyatini boshladi.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Toshkent viloyati hududiy boshqarmasi, IT-Park viloyat filiali, “O‘zbektelekom” AK Toshkent filiali, Bekobod shahar hokimligi, Bekobod shahar xalq ta’limi bo‘limi, keng jamoat vakillari hamda shahar yoshlari ishtirok etishdi.
Kelgusida shahar yoshlari ushbu o‘quv markazida kompyuter savodxonligi, dasturlash, robototexnika, internetdan foydalanish hamda boshqa bir qator yo‘nalishlarda o‘z bilimlarini oshiradilar. Shuningdek ularni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida innovatsion ishlanmalarni yaratish, start-ap loyihalarini ishlab chiqishga jalb etish uchun mo‘ljallangan.

• В городе Бекабад Ташкентской области открылся Учебный центр цифровых технологий
С целью популяризации компьютерных технологий, программирования, робототехники и киберспорта среди молодежи, совершенствования системы подготовки специалистов в этой сфере в нашей стране продолжается последовательная работа по созданию учебных центров цифровых технологий. Один из таких учебных центров открылся в городе Бекабад Ташкентской области.
В церемонии открытия Учебного центра приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Ташкентской области, областного филиала IT Park, Ташкентского филиала АК «O‘zbektekekom», хокимията города Бекабад, Бекабадского городского отделения народного образования, представители широкой общественности и местная молодежь.
В дальнейшем здесь городская молодежь будет повышать свою компьютерную грамотность, осваивать знания в области программирования, робототехники, интернета и киберспорта. Также предусматривается привлечь их к разработке инновационных разработок в области информационных технологий и программирования, стартап-проектов.