Respublika bo‘ylab yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan,  hozirgi kunda mehribonlik uyida yashaydigan barcha bolalar uchun IT markazlar  tomonidan  bepul kurslar tashkil etilmoqda.
Unda axborot texnologiyalari sohasiga qiziquvchi yoshlar kompyuter savodxonligi, veb dasturlash, grafika va dizayn asoslari, Arduino va LEGO Mindstorms asosida ishlaydigan mobil robotlar,  Kibersport: CS: GO, Dota2, FIFA20 kabi yo‘nalishlarda tahsil olishlari mumkin.
Ushbu kurslarga o‘qish uchun mehribonlik uyida vasiylik ostida ekanligingizni tasdiqlaydigan ma’lumotnoma  bilan o‘zingiz yashaydigan viloyatdagi eng yaqin IT markazga murojaat qilish kerak.

• IT-центры организуют бесплатные курсы
По всей республике IT-центрами организуются бесплатные курсы для детей, оставшихся без попечения родителей и проживающих в детских домах.
Молодежь, интересующаяся ИКТ, может обучиться компьютерной грамотности, веб-программированию, основам графики и дизайна, мобильной робототехнике на базе Arduino и LEGO Mindstorms, кибеспорту по дисциплинам CS:GO, Dota 2, FIFA 20.
Для того, чтобы обучаться на курсах, необходимо предоставить справку о том, что вы являетесь подопечным детского дома, а также связаться с ближайшим IT-центром своей области.