• Farg‘ona viloyatidagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi samarali faoliyat olib bormoqda
Farg‘ona viloyati Marg‘ilon shahridagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi tashkil etilganining bir yilligiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Farg‘ona viloyati hokimligi,  Marg‘ilon shahar hokimligi,  Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Farg‘ona viloyati hududiy boshqarmasi, TATU Farg‘ona filiali, Farg‘ona viloyati Politexnika instituti va 10 dan oshiq rezident va IT- tashkilotlar ishtirok etishdi.
Bugungi kunda mazkur korxonada 500 dan ortiq yoshlar IT sohasida kompyuter savodxonligi, dasturlash tillari, robototexnika kurslari bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lib, 30 dan ortiq yoshlar IT sohasida o‘zini o‘zi band qilib frilanserlik faoliyati bilan shug‘ullanib, 10 ga yaqin IT korxonalar bilan hamkorlik qilib kelmoqda.  Shuningdek, “Bir million dasturchilari” loyihasi bo‘yicha 2000 nafardan ortiq yoshlar ro‘yxatdan o‘tib, 400 nafari xalqaro sertifikatlarni qo‘lga kiritdilar.
Uchrashuv davomida Axborot texnologiyalari dunyosiga dadil qadamlar bilan kirib kelgan, salmoqli yutuqlarni qo‘lga kiritgan bu yoshlarning istiqboldagi rejalari  tinglandi. Shu bilan birga, markaz tomonidan bir yil davomida amalga oshirilgan loyihalar, yutuq va kamchiliklar to‘g‘risida rasmiy hisobot berilib, tashrif buyurganlarga esdalik sovg‘alari topshirildi.

• Учебный центр цифровых технологий в Ферганской области продолжает свою плодотворную работу
В Учебном центре цифровых технологий в Маргилане Ферганской области прошло праздничное мероприятие, посвященное годовщине создания центра.
В мероприятии приняли участие представители территориального управления Министерства по Ферганской области, хокимията Ферганской области, хокимията города Маргилан, Ферганского филиала ТУИТ, Ферганского политехнического института, а также более десяти резидентов и IT-организаций.
В настоящее время в центре IT-специальностям обучается более 500 молодых людей: курсам по повышению компьютерной грамотности, робототехнике, программированию. Более 30 слушателей работают фрилансерами и сотрудничают с порядка 10 IT-предприятиями. Также, в рамках проекта «Один миллион программистов» на сайте проекта зарегистрировались более двух тысяч слушателей, 400 получили международные сертификаты.
В ходе встречи молодежь поделилась своими планами на будущее. Вместе с этим, руководством центра была представлена информация о реализованных в течение года проектах и достижениях. Участникам были вручены памятные подарки.