• Qoraqalpog‘iston Respublikasi Bo‘zatov tumanida zamonaviy IT-markaz ish boshladi
Bugungi kunda respublikamizning chekka tumanlarida IT bo‘yicha yangi o‘quv markazlari va shu sohaga ixtisoslashgan maktablar ochilmoqda. Bunda, albatta, yoshlarning kompyuter texnologiyalariga bo‘lgan qiziqishlari kundan-kunga ortib borayotgani hisobga olinmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Bo‘zatov tumanida navbatdagi ana shunday zamonaviy o‘n beshinchi IT-markazning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Bo‘zatov tumani hokimi M. Qaypanov, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy boshqarmasi boshlig‘i T. Bakeyev, IT-Park direktori F. Ibragimov hamda mahalla faollari, umumta’lim maktablari o‘qituvchi va o‘quvchilari ishtirok etdi.
Shinam xonalarga ega bo‘lgan yangi markaz, zamonaviy kompyuter jihozlari, yuqori tezlikda ishlovchi internet tarmog‘i bilan ta’minlangan. Shu jumladan, oltita to‘garak hamda ikkita kompyuter xonalari tuman yoshlarining yuqori saviyada bilim olishlari uchun tashkil qilingan.

• В Бузатовском районе Республики Каракалпакстан начал свою работу современный IT-центр
С каждым днем растет спрос среди молодежи к компьютерным технологиям. С учетом этого в настоящее время в отдаленных районах нашей республики создаются специализированные IT-центры и специализированные IT-школы.
В Бузатовском районе Республики Каракалпакстан прошла церемония открытия пятнадцатого по счету Учебного центра цифровых технологий. В нем приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Республике Каракалпакстан, хокимията Бузатовского района, IT Park, а также активисты района, преподаватели и ученики местных школ.
Просторные и светлые аудитории учебного IT-центра оснащены современной компьютерной техникой и высокоскоростной Интернет-связью. В центре организованы шесть кружков и две компьютерные аудитории.
Местная молодежь будет обучаться в данном учебном IT-центре веб-программированию, мобильной робототехники, Android-программированию, киберспорту, IT-English, графическому дизайну.