So‘nggi yillarda yurtimizda IT-sohasini rivojlantirish borasida ulkan ishlar amalga oshirilmoqda. IT-sohasida uzluksiz taʼlim tizimi yo‘lga qo‘yilib, har bir tuman va shaharlarda IT-markazlar tashkillashtirilmoqda. Mazkur IT-markazlarda nafaqat yoshlarni, balki aholini barcha qatlamlarini o’qitish imkoniyatlari yaratilgan.
Aholining imkoniyati cheklangan vakillarini IT sohasida daromad topishga o’rgatish maqsadida Jizzax viloyati, Paxtakor tumanida joylashgan IT-markazda imkoniyati cheklangan fuqarolar uchun bepul o‘quv kurslari tashkil etildi.
Nogironlar jamiyati Paxtakor tuman bo‘limi tomonidan nogironlarni IT sohasida kasbga o‘qitish maqsadida Paxtakor tumanida joylashgan IT–markazga kompyuter, rangli printer, proyektor va mebel jihozlari beg‘araz foydalanish maqsadida topshirildi. Endilikda tumandagi barcha imkoniyati cheklangan fuqarolar IT-markazga tashrif buyirib IT-sohasida bepul o’quv kurslarida ta’lim olishlari mumkin.

• В Джизакской области организованы бесплатные IT-курсы для граждан с ограниченными возможностями
В последние годы в республике проводится масштабная работа по развитию IT-сферы. В этой сфере налажена система беспрерывного образования, в каждом районе и городе организуется деятельность IT-центров. В них созданы возможности для обучения не только для молодежи, но и для всего населения.
С целью обучения способам получения достойного дохода в сфере ИКТ в IT-центре в Пахтакорском районе Джизакской области были организованы бесплатные курсы для граждан с ограниченными возможностями.
С целью обучения лиц с ограниченными возможностями IT-профессиям отделом Общества инвалидов в Пахтакорском районе на безвозмездной основе районному IT-центру были переданы компьютеры, цветной принтер, проектор, мебельные принадлежности. Теперь все лица с ограниченными возможностями смогут бесплатно обучаться в IT-центре.