• IT Park rezidentlari hamda vazirlik va idoralarning raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosarlari o‘rtasida uchrashuv tashkil qilindi
10.09.2022
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan belgilangan topshiriqlar ijrosi doirasida 2022-yil 9-sentabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan tashkilotlarning biznes jarayonlariga raqamli texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha tajriba almashish maqsadida vazirlik va idoralarning raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosarlarining (Chief Digital Officer) IT Park rezidentlari bilan uchrashuvi tashkil etildi.
Yig‘ilishda 60 dan ortiq vazirlik va idoralar rahbarlarining o‘rinbosarlari hamda 30 dan ortiq IT Park rezidentlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda axborot texnologiyalarini rivojlantirishning zamonaviy tendensiyalari, ularning raqamli iqtisodiyotni jadal rivojlantirishdagi o‘rni, biznes jarayonlarini optimallashtirish va byurokratik to‘siqlarni kamaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, IT Park rezidentlari jahon tajribasiga asoslangan raqamli transformatsiyalar, joriy etilgan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari hamda ushbu texnologiyalarni joriy etishning iqtisodiy samaralari haqida ilg‘or loyihalar taqdim etildi.
Xususan, IT Park rezident kompaniyalari biznes-jarayonlarni optimallashtirish, tashkilotlardagi moddiy boyliklar harakatini hisobga olish texnologiyalari va kompaniyalar tomonidan foydalaniladigan resurslarni optimallashtirish orqali tashkilot xarajatlarini o‘rtacha 10 foizga kamaytirish imkonini beruvchi boshqa loyihalar taqdim etildi.
Shuningdek, IT Park rezidentlarini roʻyxatga olish va monitoring boʻlimi boshligʻi Lazizbek Xudayev “IT-Market” maxsus axborot portali taqdimotini oʻtkazdi. Taqdimot davomida “IT-Market” haqida batafsil ma’lumot berilib, portalning kelgusidagi rivojlanish istiqbollari va yangi imkoniyatlarni joriy etish xususida  toʻxtalib oʻtildi.
Bundan tashqari, tadbirda oʻz ma’ruzalari bilan “EPAM Systems” kompaniyasining IT-ta’lim boʻlimi boshligʻi Tatyana An IT boʻyicha oʻquv kurslarini rivojlantirish, kompaniya SAP konsalting boʻyicha menejeri E. Kanoplich ERP tizimini joriy etish mavzusida soʻzga chiqdilar. Bundan tashqari, “Verifix” va “Smartup X” kabi shaxsiy loyihalarni “Green White Solution” MChJ rivojlantirish boʻyicha menejeri A.Sultonov va “Uzinfocom”ning MyID (biometrik identifikatsiya) mutaxassisi R.Allavutdinov taqdimot bilan ishtirok etdi.
Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosarlar barcha tashkilotlarda joriy etilishi mumkin bo‘lgan naxborot texnologiyalarini haqida o‘z tajribalari bilan ulashishdi.
“Biz mahalliy IT-biznesni kengaytirish va rivojlanishning barcha bosqichlarida har tomonlama qo‘llab-quvvatlash uchun xususiy sektor bilan muloqot uchun doimo ochiqmiz. Bugungi kunda IT-sohasi butun dunyoda iqtisodiyotning barcha sohalarining ajralmas qismi bo‘lib turgan bir paytda, ham hukumat, ham davlatimiz rahbari tomonidan ko‘rsatilayotgan e’tibor va qo‘llab-quvvatlashni hisobga olgan holda, xususiy IT-sektor muhim o‘rin tutadigan IT-xabga aylanishi uchun sohani jadal rivojlantirishni davom ettirishimiz kerak”, — dedi AKT vazirining birinchi o‘rinbosari O.Pekos.
Ushbu uchrashuv natijasida barcha ishtirokchilariga tajriba almashish, mavjud muammolarni va tashkilotlarni raqamlashtirish bo‘yicha echimlarni muhokama qilish imkoniyatini yaratib berdi.
Ishtirokchilar tomonidan respublikaning barcha sohalarida raqamlashtirish masalalarini yanada jadallashtirish maqsadida bunday uchrashuvlar muntazam ravishda o’tkazish zarurligi qayd etildi.

• Состоялась встреча резидентов IT Park с заместителями руководителей по цифровизации министерств и ведомств
10.09.2022
В рамках исполнения поручения Президента Республики Узбекистан Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций 9 сентября 2022 года организована встреча резидентов IT Park с заместителями руководителей министерств, ведомств, местных органов власти и хозяйствующих органов по цифровизации (Chief Digital Officer) в целях обмена опытом внедрения цифровых технологий в бизнес-процессы организаций.
На встрече приняли участие более 60 заместителей руководителей министерств и ведомств, а также более 30 резидентов IT Park.
В рамках встречи обсуждены текущие тенденции развития информационных технологий, их роль в ускоренном развитии цифровой экономики, оптимизации бизнес-процессов и сокращение бюрократических преград.
Резиденты IT Park представили передовые проекты по цифровой трансформации, внедряемые информационно коммуникационные технологии на основе мирового опыта, а также экономический эффект внедрения данных технологий.
В частности, компаниями-резидентами IT Park представлены технологии по оптимизации бизнес процессов, учета передвижения материальных активов в организациях, и другие проекты, которые позволяют оптимизировать используемые ресурсы компаний, тем самым сократив расходы организации в среднем на 10%.
Так же начальником отдела регистрации и мониторинга резидентов IT Park Лазизбеком Худаевым была представлена презентация о специальном информационном портале «IT-Market», где рассказал подробно о портале и о планах дальнейшего развития и внедрения новых возможностей «IT-Market».
Кроме того, спикерами выступили руководитель отдела IT-образования EPAM Systems Татьяна Ан, рассказавшая о разработке учебных курсов по IT, и менеджер по SAP-консалтингу EPAM Systems Е. Каноплич с темой про внедрение ERP-системы и цифровых решений. В добавок были представлены такие собственные проекты как Verifix и Smartup X менеджером по развитию ООО “Green White Solution” А. Султановым и MyID (биометрическая идентификации) специалистом Uzinfocom Р.Аллавутдиновым.
Заместители руководителей по цифровизации поделились опытом внедрения информационных технологий, которая может быть внедрена в других организациях на основе текущего опыта.
«Мы всегда открыты к диалогу с частным сектором для масштабирования локального IT-бизнеса и полноценной поддержки на всех ступенях развития. Сегодня, когда сфера IT является неотъемлемой частью всех направлений экономики во всем мире, принимая во внимание поддержку, оказываемую со стороны главы государства, мы должны продолжить динамичное развитие сферы для становления региональным IT-хабом, в котором немаловажную роль играет частный IT-сектор», - отметил первый заместитель министра ИКТ О. Пекось.
Данная встреча позволила участникам обменяться опытом внедрения информационных технологий, обсудить текущие проблемы и их решения в цифровизации организаций.
Участники встречи договорились проводить подобные встречи на регулярной основе для обмена опытом и дальнейшему развитию цифровизации во всех сферах Республики.