• O‘zbekistonni yangi IT autsorsing xabiga aylantirishda xorijiy davlatlardagi elchilarimiz bilan hamkorlik istiqbollari muhokama etildi
22.12.2022
Bugun, 22-dekabr kuni Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkida (IT Park) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi rahbariyatining O‘zbekistonning xorijiy davlatlardagi elchilari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etdi.
Uchrashuvdan asosiy maqsad – xalqaro maydonda O‘zbekistonning IT salohiyatida erishilgan yutuqlar va yuqori salohiyatga egaligi to‘g‘risida potensial investorlarni boxabar qilish va hamkorlik o‘rnatishdan iborat.
Uchrashuvda O‘zbekistonni yangi IT autsorsing xabiga aylantirishda xorijiy davlatlardagi elchilarimiz bilan hamkorlik istiqbollari muhokama etildi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekistonning xorijiy davlatlardagi elchilari IT Park faoliyati va IT-kompaniyalar hamda xorijiy investorlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan bevosita tanishdi.
Shuningdek, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri tomonidan masofaviy xizmatlar eksporti, joriy etilayotgan yangi texnologiyalar, sun’iy intellekt texnologiyalari va uni yanada rivojlantirish haqida ma’lumotlar berildi.
Uchrashuvda ta’kidlaganidek, bugun O‘zbekistonda IT tadbirkorlikni rivojlantirish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Zamonaviy normativ-huquqiy baza barpo etilgan, qator soliq va bojxona imtiyozlar taqdim etilgan, respublika bo‘ylab zamonaviy infratuzilmaga ega IT parklar tashkil etilmoqda. Yurtimizda malakali IT kadrlarning yetarli ravishda mavjudligi ham muhim afzalliklaridan biridir.
Uchrashuv davomida joriy yil oxiriga qadar IT-eksporti hajmini 100 mln dollarga yetkazish maqsad qilingani aytib o‘tildi.
Xususan, 2019-yilda IT Park rezidentlari tomonidan ishlab chiqarilgan IT mahsulot va xizmatlarning eksporti 6,2 million dollarni tashkil qilgan bo‘lsa, 2020-yilda mazkur ko‘rsatqich 16,4 million dollargacha o‘sdi. 2021-yilda esa 46 mln dollarni tashkil etdi.
Joriy yilda rezident kompaniyalar soni 1073 taga va xorijiy kompaniyalar soni esa 157 taga yetdi.
Shu ma’noda AKT vaziri Sh. Shermatov O‘zbekistonning xorijiy davlatlardagi elchilari bilan chet eldagi katta kompaniyalarning yurtimizda vakolatxonalarini ochishga ko‘maklashish xalqaro IT maydonda yurtimizni tanitish, O‘zbekiston xalqaro IT xabga aylantirish masalalarini muhokama qildi.

• Обсуждены перспективы сотрудничества в превращении Узбекистана в новый IT-аутсорсинг хаб с нашими послами в зарубежных странах.
22.12.2022
Сегодня, 22 декабря, в технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT Park) состоялась встреча руководства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций с послами Узбекистана в зарубежных странах.
В нем принял участие министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов.
Основная цель встречи – информирование потенциальных инвесторов о достижениях и высоком потенциале Узбекистана на международной арене и налаживание сотрудничества.
На встрече с нашими послами в зарубежных странах обсуждались перспективы сотрудничества в превращении Узбекистана в новый IT-аутсорсинг хаб.
В ходе встречи послы Узбекистана в зарубежных странах непосредственно ознакомились с деятельностью IT-парка и условиями, созданными для IT-компаний и иностранных инвесторов.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций также проинформировал об экспорте удаленных услуг, внедряемых новых технологиях, технологиях искусственного интеллекта и его дальнейшем развитии.
На встрече было отмечено, что сегодня в Узбекистане созданы все условия для развития IT-предпринимательства. Создана современная нормативно-правовая база, предоставлен ряд налоговых и таможенных льгот, по всей республике создаются IT-парки с современной инфраструктурой. Достаточное наличие квалифицированного IT-персонала в нашей стране также является одним из важных преимуществ.
В ходе встречи было отмечено, что к концу текущего года планируется довести объем экспорта IT до 100 миллионов долларов.
В частности, если в 2019 году экспорт товаров и услуг, произведенных резидентами IT Park, составил 6,2 миллиона долларов, то в 2020 году этот показатель вырос до 16,4 миллиона долларов. А в 2021 году он составил 46 миллионов долларов.
В этом году количество компаний-резидентов достигло 1073, а количество иностранных компаний-157.
Министр ИКТ Ш. Шерматов обсудил с послами Узбекистана в зарубежных странах вопросы о содействии открытию представительств крупных зарубежных компаний в нашей стране, продвижения нашей страны на международной IT-арене, превращения Узбекистана в международный IT-хаб.
Также было уделено особое внимание вопросам привлечения иностранных инвесторов на IT-рынок Узбекистана, расширения сотрудничества резидентов IT-парка с зарубежными IT-компаниями.